Prügikoristustalgud

Siia lehele oleme koondanud kasulikku infot prügikoristustalgute tarvis. Prügikoristustalgute organiseerimisel peaks iga talgujuht läbi mõtlema kolm olulist küsimust: 

Kust saada prügi koristamiseks tarvilikud vahendid (prügikotid, töökindad)?

Koristamiseks tarvilike vahendite osas tasub läbi rääkida kohalike ettevõtetega, kellelt võib saada toetuse korras või soodustusega nii prügikotte, töökindaid kui ka näiteks rahalist tuge vahendite soetamiseks. Samuti tasub töövahendite osas pidada nõu kohaliku omavalitsusega, kes saab ehk samuti õla alla panna. Ühtlasi võib paluda töökindad ka igal talgulisel ise kaasa võtta. Mõned kindapaarid tagavaraks leiab talgujuht koos muu talgupäevaks tarvilikuga oma stardipaketist

Kuidas ja millist prügi sorteerida?

Tänapäevased tehnoloogiad võimaldavad kasutuks muutunud pakenditest valmistada uusi  vajalikke tooteid, aga seda eeldusel, et pakendijäätmed eraldatakse juba alguses muust prügist. Kui pakendid segunevad olmejäätmetega, siis nende kvaliteet langeb ja ümbertöötlemine võib osutuda võimatuks. Põhjaliku jäätmete sortimise juhendi leiad Bioneeri veebilehelt: https://www.bioneer.ee/static/files/071/sortimise_tabel_www.bioneer.ee_katrin_jogisaar.pdf

Kuidas organiseerida prügi äravedu?

Ka prügi äraveo osas võiks talgujuht toetust küsida kohalikelt ettevõtetelt - nii mõnelgi ettevõttel seisavad prügi äraveoks sobilikud autod või konteinerid nädalavahetustel ilma kasutuseta. Mõnel pool saab abiks olla ka kohalik omavalitsus.

Kasutuskõlblikuid esemeid viib ära ka Uuskasutuskeskuse kaubik http://uuskasutus.ee/anneta-asju/?l
Kontaktid:
Tallinnas ja Pärnus: kaubik@uuskasutus.ee, 55533001
Tartus, Paides ja Narvas: kaubik2@uuskasutus.ee, 55520633

Veoteenust osutab ka Kolatakso www.kolatakso.ee/web/
Helista ja uuri lähemalt tel 5623 6002 või kirjuta info@kolatakso.ee


Kuhu viia prügi ja kasutud esemed?

Sellele küsimusele peaks vastuse leidma kindlasti juba enne talguid! Siis tead, milliste kuludega tuleb arvestada ning milliseid jäätmeid peaks liigiti koguma. 
Talgutel kokku kogutud prügi saab viia jäätmekäitluskohtadesse üle Eesti. See, millist prügi vastu võetakse ning kas ja kui palju prügi vastuvõtt maksab, sõltub prügi liigist ning jäätmete vastuvõtjast. Täpsemat infot küsi kohalikult omavalitsuselt või juba otse konkreetse jäätmekäitluskoha esindajalt või kodulehelt.
Oma maakonnas olevad jäätmekäitluskohad leiad keskkonnainfo kodulehelt: register.keskkonnainfo.ee/envreg/main#HTTP8xYH6XBVqrEdckE7FqnT8FxypmXcdJ
Jäätmehoolduse ja jäätmete liigiti kogumise info leiad ka Bioneeri veebilehelt: 
www.bioneer.ee/tegutse/sortimine/aid-17271/Kuidas-on-j%C3%A4%C3%A4tmemajandus-korraldatud-teie-kodukohas-

Lisaks võib abimeheks võtta uue on üle-eestilise kaardirakenduse (veebilehe) www.kuhuviia.ee, mille abil leiab inimene temale lähimaid pakendikonteinereid, jäätmejaamad, taaraautomaadid ja palju muud, koos detailse info ning juhistega. Tuleb lihtsalt sisestada eseme nimi, millest soovitakse vabaneda ja rakendus kuvab selleks sobivad punktid ning ka võimaliku teekonna sinna. www.kuhuviia.ee leht on kasutatav eesti, vene ja inglise keeles. Väga on oodatud igasugune tagasiside kaardirakenduse kasutatavuse kohta. 

Kõik vanad või ravikuurist ülejäänud ravimid: salvid, tabletid, tilgad, kapslid jne ning terved elavhõbeda kraadiklaasid vii apteeki või jäätmejaama.

Mööbel ja muu suurjääde - diivan, madrats, vaip, voodi, kapp, kraanikauss, vann, WC-pott, aiamööbel, jalgratas, lapsevanker jms. anna sõbrale või naabrile, kel vaja või anna edasi mõnele organisatsioonile või vii jäätmejaama. Suuremate asjade annetamisel näiteks Uuskastuskeskusele tulevad nad ise kasutuskõlblikele asjadele tasuta järele. Täpsemat infot leiad nende kodulehelt http://uuskasutus.ee/anneta-asju/#suuremate-asjade-annetuseks-tuleb-kaubik-appi

Puhtaid, vähe kulunud ja terveid riideid, jalanõusid, aksessuaare, kodutekstiili ja käsitööd, mis ei ole topilised, välja veninud, määrdunud ega lootusetult kortsus saab annetada näiteks Uuskasutuskeskusele või kohalikule head tegevale organisatsioonile. Samuti on võimalik neile annetada toimivat koduelektroonikat koos vajalike lisadega (näit. televiisor koos puldiga) ning võimalusel koos kasutusjuhendiga, raamatuid ning nõusid. Mustad ja kasutuskõlbmatud riided vii jäätmejaama.

Vana elektroonika hulka kuuluvad makid, telerid, külmkapid, föön, raadio, telefon, juhtmed (pikendusjuhtmed ja adaptrid, HDMI-kaablid, scart-kaablid, kõik mida ei saa meetrikaupa ei osta). Vii need jäätmejaama või tagasta vana seade müügikohta uue ostmisel. Komplektseid ehk juppideks lammutamata seadmeid võetakse vastu tasuta. Poed, mille müügipind on vähemalt 400 m2, võtavad vastu mittetöötavaid kuid komplektseid elektri- ja elektroonikaseadmeid, mille pikim külg kuni 25 cm, isegi juhul, kui poest uut ei osta. Vana elektroonika hulka ei ei loeta tavalisi elektrijuhtmeid, mida saab poest osta rullist (millel on meetri hind) ja millel puudub ühendamiseks otsik, need tuleb visata olmejäätmete hulka.
Vanale elektroonikale ning taaskasutatavatele jäätmetele tuleb järele Kolatakso. Seadmete ja kodutehnika tasuta vastuvõtu punktid: www.eesringlus.ee/kuhu-viia-vana-kodutehnika-ja-patareid/.
Patareide, akude kogumiskastid: www.elektroonikaromu.ee/web/?cat_ID=14   

Lambipirnid (v.a. hõõgniidiga tavaline pirn) võid viia neid müüvasse kauplusesse. Hõõgniidiga elektripirn tuleb panna olmejäätmete hulka.

Koristamise käigus võib lagedale ilmuda ka teisi ohtlikke jäätmeid – vanad õlid, värvid, lakid, liimid eelmisest remondist, väetised, mürgid (rotimürk), küünelakieemaldi, torupuhastusvahend ja muud ohtlikud või tundmatud kemikaalid. Need on ohtlikud jäätmed ning tuleb viia jäätmejaama või spetsiaalsesse kogumiskohta.

Vanarehvide tasuta vastuvõtu punktid:  www.rehviliit.ee/web2/?cat_ID=4 


Lisaks:

Prügikoristustalgute korraldamisel võib konsulteerida ka oma maakonna koordinaatoriga, kel on parem ülevaade konkreetses maakonnas toimuvast.