Talgupäeva uudised

Üle-eestilisest talgupäevast võtavad täna osa kümned tuhanded talgulised 02. mai

Täna toimub kõikjal Eestis Teeme Ära talgupäev, millest võtavad osa kümned tuhanded 
eestimaalased. Tänavu korraldatakse talgupäeva raames 1754 talgut, kuhu on varahommikuse seisuga registreerunud üle 23 400 talgulise. Talgupäeva meeskond kutsub kõiki inimesi vaatamata jahedale ja kohati vihmasele ilmale kodudest välja tulema, et kaasa aidata kodukandi ning kogukonna elu edenemisele. 


Enim talguid korraldatakse täna Harjumaal ja Tallinnas, kuhu plaanitud 410 talgule on end kirja
pannud üle 6700 inimese. Talgupealinna tiitlit on kindlustamas taas Saaremaa, kus toimub 188 talgut, millele on registreerunud üle 2200 talgulise. Pärnumaal on end osalejana kirja pannud samuti üle 2000 talgulise, Tartumaal üle 1800 talgulise. Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal, Läänemaal, Järvamaal ja Valgamaal on registreerunud rohkem kui 1000 talgulist. 

Talgupäeva meeskond ja Päästeamet kutsuvad järgima ohutusnõudeid, et tagada talgutel nii tule- ja veeohutus kui ka tööohutus. Lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel ei tohi seda 
puudutada, vaid tuleb minna kaugemale ja teavitada koheselt Päästeametit numbril 112. Kui 
talgulised avastavad katmata luukidega kaeve või muid ohtlikke rajatisi, soovitatakse neist teada 
anda päästeala infotelefonile 1524. Talgutel veekogude ääres tuleks tähelepanelikult jälgida lapsi.
 
Talgupäev algab enamikus talgupaikades kell 10 või kell 11, mõned talgud algavad ka lõunal ja mõned peetakse lähematel päevadel. Tänavu korraldatakse mitmeid tuleohutusega seotud talguid, samuti toimub talguid mereäärsetes paikades ning tänaseni saab kodudest ära tuua ka kasutuskõlblikke 
värvijääke. Täpsema info kasutuskõlblike värvijääkide kogumise tingimuste ja vastuvõtu kohtade osas leiab aadressilt: www.teemeara.ee/uudised/varvide-taaskasutus.
 
Traditsiooniliselt toimub talgupäeval enim küla-, heakorra- ja looduskaitse talguid, järjest rohkem ka korteriühistute talguid ning noorte ja noortekeskustega seotud talguid. Paiguti koristatakse prügi, mõnes kohas peetakse pärast tööd ka mõttetalguid.  
 
Tänavu esmakordselt saavad kõik registreeritud talgulised endale talguhundi passi, mis võimaldab 
muuhulgas sõita talgutele rongi- ja bussiga poole hinnaga. Elroni sõidusoodustus talgulistele kehtib 1.-14. maini ja Eesti Bussi soodustus kõikidel liinidel üle Eesti kehtib 1.-4. maini, mõlema soodustuse saamiseks tuleb esitada talguhundi pass koos isikut tõendava dokumendiga. Sarnaselt eelmistele aastatele maksab Töötukassa registreeritud töötutele talgutööl osalemise eest sõidutoetust.  
 
Talgupäeva tegemisi ja emotsioone kajastavad täna jooksvalt mitmed raadiojaamad: ERR Vikerraadio hommikuprogramm Vikerhommik aitab talgulistel ärgata, talgujuttu räägivad ka Vikerraadio saade Perepilt ning Raadio Kuku saade Ilmaparandaja. Talgupaikadest kogunevaid vahetuid muljeid saab kogu päeva jooksul jälgida talguveebist aadressil www.teemeara.ee/otse.
 
Talgulised saavad jagada oma muljeid ja talguleide aadressil www.teemeara.ee/talgulood. Pilte võib jagada talgupäeva Facebooki lehel või saates lingi oma piltidele e-postiga aadressile 
info@teemeara.ee (juurde märkida talgute nimi ja koht). Talgupäeva videod saab üles laadida 
Youtube’i (www.youtube.com), märksõna ”Teeme Ära 2015”. 
 
Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber 
koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Päästeamet, Eesti Meremuuseum, Vivacolor, Tallinna Sadam, Tamrex, Itella SmartPOST, Vizeum, Nordic Hotel Forum, Tere jt. 
 
Värskeid muljeid talgupäevast leiab aadressilt www.teemeara.ee/otse
Talgujuhtide tagasisidet ootame aadressil www.teemeara.ee/talgujuhile/tagasiside 

Lisainfo:

Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige, 
tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee