Otsenoppeid talgupäevalt 2019

Nopped otse eri talgupaikadest üle Eesti!

Teeme Ära talgupäeva staap Tartu loodusmajas lõpetas oma töö ning teeb sügava kummarduse talgujuhtide ees ja tänab kõiki talgulisi üle Eesti!

Tallinnas Pirita kloostris toimub täielik riisumine: eesti keele õppijad Indiast ja Inglismaalt õpivad riisuma ning räägivad hästi aeglaselt ja selgelt eesti keeles.

Pärnumaal Vanamõisas on jaanilõke juba ootevalmis. 

Valgamaal Pukas oli ilm nii soe, et talgulised kurtsid liigset palavust. 

Noorima talgulise tiitel läheb vist Raplasse, kus lõi kaasa 15-päevane talguhundikutsikas. 

Talguvunk: Pärnumaal Raeküla terviserajal tegutses eriti tragi talgujuht, kes pani ka kõik niisama jalutajad prügi korjama. 

Harjumaal Jaoveskis sai töö tehtud enne rahet ja talgurahvas sai näha fotonäitust küla elust 100 aasta tagusest ajast. 

Jänedal tegid tööd tublid noored kuked!

Kui postiljon Piilses postkastideni jõudis, olid need juba maha võetud. Lüganuse vallas Piilse Metsanurga Seltsi talgutel võeti postkastid maha, et uued püsti panna. Vanad postkastid toodi veel korraks tagasi, et postiljon enda kraami kohale saaks toimetada. Vt pilti

Kui talgule, siis ikka terve kooliga: Valga Priimetsa koolist olid kõik kohal!

Pärnumaal Toris sorteeriti riideid ja muud teiseringi kaupa. Abis käis palju rahvast. Suurem osa sorteeritust läheb Ukraina lastekodule.

Harjumaal Pildikülas on kraavid meeletult prügi täis – just ümberkaudsed bensiinijaamad pidid palju tööd juurde andma, kuna põhiliselt on kraavides ühekordsed kohvitopsid.

Jõgeval oli tööd puudu olnud, tahet üleliia. 

Käbid viidi kännus kaugele: Võrumaal Puigas vedasid lapsed ära kaheksa käru täit käbisid, et koguda käbisõjaks materjali. 

Talgujuhid saatsid kiitusi Kristiine ja Lasnamäe linnaosa töötajatele, kes kõik kaasa lööma tulid. 

Põlvamaal Otsa külas tõdeti, et „...kui maailmas on midagi hästi tehtud, siis see on Teeme Ära“.

Haapsalus võeti ette kuuri värvimine Martna kihelkonna värvidesse, mis ei ole just lihtsaim väljakutse, kuid taaskord on tegusad lapsed asja enda vedada võtnud.

Tartumaal Pihvas leiti kolm inimest, kes ei olnud veel külaseltsi liikmed. See viga sai kiiresti parandatud. 

Tallinnast Mustamäel kurdeti, et pilti pole millestki enam teha, sest suuri prügihunnikuid pole. 

Lääne-Virumaal Villaveres oli küll lumi maas, kuid tublid talgulised tegid numrenukuvaatluse ilusasti ära. #Eestiotsibnurmenukke #nurmenukk

Pärnu Ühisgümnaasium korjas rannast 40 kg prügi - peamiselt pudeleid, kuid liivast kaevati välja ka sokke ja saapaid. 

Talgute toidupoolise eest on sel aastal ka hästi hoolitsetud. Lugematu hulk liitreid talgusuppi on lõunaks söödud, pannkooke on pannidel loobitud ja koguni trühvlitorti on mekitud.

Talgutarkust taga nõudmas: Raplamaal Käbikülas toimus enne tööde algust prügisorteerimise koolitus ja alles siis asuti praktiseerima. Viljandimaal Vardjas tegi Päästeamet talgulistele ka tuleohutuse koolituse. 

Pärnu linnast leiti kotitäis salaviinapudeleid. Politsei on juba kohapeal asja uurimas. 

Hiiumaal Mägipel sadas hommikul lund. Postkastid said püsti ja värvilised triibud peale ainult tänu sellele, et lapsed abiks olid. Noorus trotsib kehva ilma!

Põlvamaal Mustajõel on õueraamatukogus juba üle 50 raamatu. 

Otepääl Nõunis kehtib ütlemine, et kes kivi korjab, see kino näeb. Põllult korjati kokku kaks tonni kive ning pärast talgutööd näidatakse lastele kinos filmi.

Setomaal Treski küüni talgutel käib töö kiiresti (vt videost) ja laudise vahelt leiti eelajalooline rott (vt pilti).

Talguentusiasm Imavere moodi: talgud pidi algama kell 10, alustati juba kell 9.30, kohale pidi tulema appi traktor, tegelikult toodi kohale ka ekskavaator. 

Noorima talgulise tiitel läheb pärastlõunal Lääne-Virumaale Mõedakale, kus värske talguline on 3-kuune. 

Torkivalt tore talgupäev: Pärnumaal tekitas linnalastes elevust tikripõõsaste istutamine.

Hiiumaal Männamaal on talgupäeval vanus vaid number – tööd teevad nii 2- kui ka 82-aastane.

Jõgevamaal Sadala alevikus on talgupäev nagu pulmad: kestavad vähemalt kolm päeva!

Sotsiaalne kiitus: Tallinnas Lasnamäel jagavad naabrid juba üksteise kohta kiitust Facebookis, kui tublid töötegijad naabrid on.

Muhu vallas Lehtmetsas korraldati talgud selleks, et enda naabritega tuttavaks saada ja omavahel juttu rääkida. Töö sai tehtud ja jutud räägitud!

Harjumaal leiti talguline, kelle tööandja tunnustab tänase talgutööpäeva eest oma töötajaid ka rahaliselt. 

Ka Palamusel oldi õnnega koos: seltskonnal oli üks tööriist puudu ja kohe leitigi puuduolev töövahend jõest. Kes otsib, see leiab!

Lääne-Virumaal Võsul olid kõik talgulised õnnega koos. Talgujuht tegi kõigile osalejatele loosikingid - ämbri, kindad, rehad, rediseseemned jms. 

Harjumaal Roobukal kogesid talgulised kõiki nelja aastaaega – saadi nii vihma, päikest kui ka lund.

Milline on ilm Valgerannas Pärnumaal? Seda saab vaadata täna nii TV3 kui Kanal2 uudistest, kes prügikoristajaid filmimas käisid. 

Ida-Virmaal nurmenukke veel ei leitud. Talgulised ootavad soojemat ilma!

Pärnumaal Kõpus hoiavad kõrgel taevas talgulistel silma peal tohutud merikotkad. Töötavaid inimesi on ikka tore vaadata!

Tartumaa Alatskivi talgulised on liiga töökad: neil tuleb kannul käia, et nad natukenegi puhkaksid.

Valgamaal Taagepera puhkepiirkonnas puhastatakse Õhne jõge 5 km lõigul kahe meeskonnaga, ühel kummikud lekivad. Lõuna-Eesti Postimees käis asja kajastamas.

Viljandimaal Kõpu lasteaias on nüüd lastel käed (ja kõik muud kohad?!) muda täis -  laste rõõmuks ehitati mudaköök ehk siis koht, kus on nii veekraanid kui ka liivaauk.

Saaremaal Pihtla koolis on tööd juba tehtud: kõik klassid rajasid endale peenrakastid ja paigaldati tasakaalulint (slackline). Tundub, et lapsed käivad edaspidi nööri mööda. 

Võrumaal Oravamäe talgute vägesid juhib Marta, kes käib 1. klassis, kuid on juba klass omaette.  

Põltsamaal Adaveres võetakse talgutööd tõsiselt: noor 7-aastane talguline tuli oma isikliku akutrelliga appi.

Olgugi, et talgupäev käib täie hooga, ei ole kõik veel virgunud: Karulast leiti tööplatsilt unine nastik, kes ohutusse kohta toimetati.

Tantsupeo aastal käib talgutöö suure tantsu saatel. Võrumaal Kõo külas leiti üllatus-esineja: Haanjast sõitis kohale bussitäis inimesi, kes lõid terve õu tantsu ja tralli täis. Lõkke peal lõunasupp ka juba podiseb.

Talgud algavad päiksetõusul: Tartumaal Lohkva raamatukogu juures alustasid talgulised juba kell 5 hommikul!

Viljandimaal Üldes üldse enam igav ei hakka - täna tehakse bussipeatusesse ka õueraamatukogu, et kõik ootajad saaks lugeda.

Pirital kiideti: „Väga hea ilm! Pole liiga külm, pole liiga soe. Linnud laulavad ja oravad möllavad!“

Tallinna kesklinnas leidsid talgulised enda maja alt pommivarjendi.

SASi lennutöötajate streigi mõju on tunda täna Raplamaal, kus talgulised kimpus koju pääsemisega. Üle poolte talguliste ei ole veel kohale lennanud.

Saaremaal Muratsi sadama talgutelt leiti „Saarte Hääle“ reporter, kes omakorda leidis võimaluse talgulisi intervjueerida. 

Raasiku valla rehaderallil täitus talgujuhi salasoov – tuli kohale ka üks mees saega, kes aitab hekki piirata. Töö läheb edasi reharallimeeskonnas tegutsemas naised, saetoimkonnas üks julge mees. 

Setomaalt Saatse külast leiti kunagi peitu pandud pioneeride lipud ja koolipäevikut, mis nüüd leiavad endale koha Saatse muuseumis.

Ida-Virumaal Sillamäel tõdesid talgulised, et iga aastaga on üha puhtam.

Saaremaalt leiti mitmekesine ilm - vihm, rahe ja päike. Kõike saab!

Setomaal Määsis on ilm ilus ja päiksepaistes päästeti kohaliku mehe kätetööna valminud külasilt, mis rippus lammutusse mineva bussipeatuse küljes.

Võru vallas Voki külas on peetud juba tempokad tantsutalgud: tuli juubelit tähistav kohalik selts, tegi kiired tantsutiirud kapelli saatel ja kihutas edasi Lätti.

Kohvik kõrgustesse: Harju-Ristis tehti korda Risti kiriku ümbrus ja kirkutorn ja juunis avatakse seal kohvik. Kõik on oodatud koogile kõrgustes!

Jõgevamaal Laiusevälja kirikutalgutelt anti teada, et nad juba viiendat aastat riisuvad seda sama platsi ja sealt midagi huvitavat enam ei leia.

Teeme ära ja teeme sooja: Võrumaal Uue-Antslas lõhub Pindi saunaklubi hoogsasti puid, et õhtul endale üks mõnus saunaõhtu teha.

Saaremaal Tiirikülas algas talguhommikut pidulilkult ja koolihoone juures avati kogukonna haridusseltsi „Küünal“ liikmete mälestuseks pink. 

Jõgevamaal Saduküla rahvamaja pargi koristamine käib täies hoos. Tavalise ühe koera asemel on sel aastsal töödel abiks kaks. Pannkook lõunaks juba küpseb!

Enne 4. maid toimunud talgud:

Valgamaal Vidrikel algas talguhommik lumesaju ja tormiga ning seda jagus kogu päevaks. Talgulisi see ei takistanud, tööd said tehtud ja see oli nii tore! Talgutelt leiti ühtekuuluvustunne!

Harjumaal Ellamaa külaarenduskeskuse talgutel leiti vana koolikell ja rõõmustati, et küla tegemistes on taas hakanud kaasa lööma noored. Talgusupp oli ka SUPER!

Viljandimaal tehti külaplats külalislahkeks ja leiti koosolemise rõõm.

Pääsküla koolitalgutel leiti armsad, ettevõtlikud, nutikad ja töökad inimesed ning otsustati ühiselt ettevõtmist aasta pärast korrata.

Saaremaal Leetse põllu nurmenukutalgutel leiti liiva seest pilliroopungi, mis magusasti maitsesid! Kõige toredam oli aga see, et talgulised leidsid ka pikki-pikki rannaribasid, kuhu meri ühtki kilekotti ega plastpudelit kandnud ei olnud.

Läänemaal Jõgisoo küla talgutel saadi hea tuju ja leiti, et talgupäeval saab kokku inimestega, kellega muidu harva kohtub.

Keskküla talgutelt Läänemaal saadi aga tuulise ilma punased kõrvad ja põsed, samuti nohuse nina.