Täna algab talgute registreerimine 3. mail peetavale Teeme Ära talgupäevale 12. märts

Täna algab seitsmes talgukevad: Teeme Ära talgupäeva meeskond kutsub kõiki inimesi, kogukondi, ühendusi, asutusi ja ettevõtteid üle Eesti korraldama 3. mail ühiselt talguid. Maikuu esimesel laupäeval peetav Teeme Ära talgupäev on aastatega kujunenud kümnete tuhandete eestimaalaste jaoks kevadiseks oodatud suursündmuseks, mil tullakse kokku ning võetakse käsile kodukandis kõige pakilisemalt ärategemist vajavad tööd. Tänasest on talgute registreerimiseks avatud ka uuenenud talguveeb aadressil www.teemeara.ee.


 Teeme Ära värvimistalgud Kadriorus 2013. aastal

Kuna sel aastal soovib Teeme Ära talgupäeva meeskond innustada talgutel osalema senisest rohkem noori, kuulutatakse talgukevad täna Tallinnas avatuks koos Polygoni teatrikooli kasvandikega. Koos aktiivsete teatrinoortega antakse talgukorras ühiselt lihvi nende teatrisaalile, seejärel kõneldakse talgupäeva ettevalmistustest ja tänavustest rõhuasetustest. Mis peamine – iga inimene ja iga kogukond saab ikka ise otsustada, millised tööd ja tegemised 3. mai talgupäeval ühiselt ette võetakse.

 Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et talgupäeva väärtus seisneb väga lihtsates, ent eluliselt olulistes asjades – talgupäev annab inimestele võimaluse väljendada oma head tahet, hoolivust ja koostöösoovi. „Talgutelt leiame elu ja rõõmu, õnnetunde, õlatunde ja turvatunde – hea tunde koos tegutsemisest. Selles peitubki talgupäeva võlu!“ lausus Tüür. „Talgupäev annab inimestele usku, et ka mina saan midagi muuta. Just see veendumus koos oskusega ümbritsevat probleemi märgata ning lahendamiseks käed külge panna on tänases killustuvas maailmas suur väärtus, mis paljudes riikides paraku juba kaduma läinud. Seepärast ongi talgud märkamatult ka Eesti ekspordiartikliks kujunenud.“

 Tänavuse talgupäeva ettevalmistamisel tulid Teeme Ära talgupäeva meeskonnale appi sihtasutuse Domus Dorpatensis noored, kes võtsid enda õlule talgupäeva noortesuuna vedamise. Talgupäeva maakondlike koordinaatorite võrgustik saab täiendust kohalike noortejuhtide näol, et koos senisest veelgi paremini innustada ja toetada talgujuhte kõikjal üle Eesti. Samuti tehakse koostööd Liikumisaasta 2014 projekti raames, sest talgud ja liikumine on väga tihedalt seotud. Üheskoos kutsume üles korraldama kõikjal Eestis talguid terviseradade ja spordirajatiste heaks. Tänavu on ka Soome lahe aasta, mis toob senisest rohkem tähelepanu ning talgutegemisi mere äärde, saartele ja sadamatesse.

 Teeme Ära talgupäeva ettevalmistused on sujunud hästi: talguveeb on tänasest avatud uuteks talgutegudeks ja kevadine talguilm on tellitud, kohe on koos ka talgute stardipaketid. Nagu juba kahel varasemal aastal, saavad talgujuhid, kes on registreerinud oma talgud Teeme Ära kodulehel, talgute stardipaketi. Koostööpartnerite abiga kokku pandud ja talgukorras komplekteeritud stardipakett sisaldab praktilisi abivahendeid ja soovitusi talgupäeva korraldamiseks. Muuhulgas on paketis esmaabitarbed, mõned töökindad, buff talgujuhile, talguliste lauamäng „Talguhundi seiklused ümber Eesti“, ajalehe Talguline tänavune number, natuke teed ja šokolaadi, ehitus- ja aiapoe sooduskupong, talgukuulutused, Talguhundi kleepsud, kriisijuhend ning talgunõuandeid.

 Talguid saab kirja panna 12. märtsist ning talgutele registreeruda 14. aprillist – selleks ajaks on talguveebis juba piisav hulk talguid, mille vahelt valida. Mulluse talgupäeva tagasivaatena: 2013. aastal korraldati üle Eesti 1522 talgut, millest võttis osa 40 098 talgulist.

 Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Seal hulgas Vabaühenduste Liit EMSL, SA Domus Dorpatensis, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud jpt. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Itella Smartpost, Nordic Hotel Forum, Pakendikeskus, Tamrex, Vizeum, EMT jt.

 Talgute stardipaketti aitasid kokku panna Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Tamrex, Twix, Pakendikeskus, Liikumisaasta 2014, Ecoprint, Vaba Maa, Bauhof ja Saga. Paketid toimetab talgujuhtidele kätte Itella Smartpost. 

 Täpsem info: www.teemeara.ee

Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige, tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee

Külli Vollmer, Teeme Ära talgupäeva maakondlike koordinaatorite eestvedaja, Eesti Külaliikumise Kodukant külakultuuri valdkonna juht, tel 511 4027, e-post kylli@kodukant.ee

Erkki Peetsalu, Teeme Ära talgupäeva meeskond, tel 501 8100, e-post erkki@maailmad.ee