Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimehe Tarmo Tüüri sõnul on talgupäeva meeskonnal tänavu talgulistele kaks üleskutset: anname oma elukeskkonnale värvi ja kingime Eestile kodukihelkonna värvid ning väärtustame Euroopa kultuuripärandi aastal piirkondlikke toidutraditsioone ja rikastame talgulauda piirkonna, hõimu- või rahvustoitudega. „Tänavusel juubeliaastal seome talgud igaühe kodupaigast tuttavate värvide ja mustrite ning põnevate maitsetega,“ rääkis Tüür. „Eesti kihelkondade värvidest inspireeritud pintslitõmbed võiksid sel kevadel rõõmsamaks muuta kogu meie halli argipäeva ja elukeskkonna nii maal kui ka linnaruumis. Samamoodi võiksid uued ja unustatud maitsed aidata paremini mõista kultuurilist mitmekesisust.“
Kingime Eestile oma kihelkonnavärvid
„Eesti inimestele on läbi aegade olnud oluline kodukoha tunnetus. Talgupäev on hea võimalus tuua paikkondlik ajalugu tänapäeva ning Eesti juubeliaastal taasavastada oma kodukoha kihelkonnavärvid,“ ütles Riigikantselei EV100 suurprojektide juht Margus Kasterpalu. „Kihelkonnavärvidesse sobib värvida kõiki esemeid, mis värskendamist vajavad. Uue pidurüü võib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul anda näiteks bussiootepaviljonidele, postkastialustele, aedadele ja piiretele, külamaja istepinkidele, kuuri- ja aidaustele, lillekastidele või isegi köögikappidele,“ lisas Kasterpalu.
Tallinna Ümera lasteaia talgutel värviti eelmisel aastal muuhulgas piirdeaeda, tänavu saab igal pool võtta talgupäeva suure maalritöö aluseks oma kodukihelkonna värvid ja mustrid. (Foto: erakogu)Tänavuse talgute stardipaketiga jõuab igasse talgupaika Eesti Rahva Muuseumi kuraatori Reet Piiri koostatud raamat „Eesti kihelkondade värvid“, mis on varustatud vajalike värvikoodidega, et igaüks võiks hõlpsasti leida vajaliku värvikombinatsioon kodukihelkonna värvidest.
Toome talgulauale piirkondlikud road ja rahvustoidud
Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler, Euroopa kultuuripärandiaasta juhtnõukogu liige Piret Hartman ütles, et Euroopa kultuuripärandi aasta aitab Eesti juubeliaastal veelgi enam esile tõsta rikkalikku ja mitmekesist pärandit. „Innustame talgujuhte, et nad valmistaksid talgupäeval lisaks mõnusale koosolemisele ja koostegemisele ühiselt huvitavaid rahvuslikke toite, mis võivad olla pärit nende enda kihelkonnast või kaugemaltki. Sellega tähistame üheskoos meie kultuuriruumi mitmekülgsust.
Euroopa kultuuripärandi aasta raames kutsume talgujuhte avastama erinevaid toidutraditsioone ja rikastama talgulauda põnevate maitsetega, mis pärinevad mõne piirkonna, hõimu- või rahvusköögist. Tore on pakkuda talgulõunal oma piirkonnale omaseid toite, põnevaid hõimutoite ja ka meile võõramaid rahvustoite – olgu siis retsept pärit seto või liivi, kihnu või kadrina, läti või poola, udmurdi või ukraina, või hoopis mõnest muust köögist.
Tänu koostööpartneritele saame tuhandele kiiremale talgujuhile, kes otsustavad talgulõunal pakkuda mõnd põnevat piirkondlikku rooga või rahvustoitu, anda talgulaua katmise lihtsustamiseks 25-eurose Selveri kinkekaardi. Kinkekaardi soovist saab teada anda alates 15. märtsist talguveebis. Kinkekaardi soovijatel palume talguveebis välja tuua oma talgute menüü ning kirja panna ka ühe piirkondliku või rahvustoidu retsepti, mille järgi plaanitakse talgulistele toitu valmistada. Kõik kirja pandud retseptid kogume kokku spetsiaalsesse talguretseptide veebiraamatusse, mida saavad www.teemeara.ee lehel sirvida ja välja trükkida kõik huvilised.
Stardipaketid, grupipostkastid ja talgute kirjapanek
Talgujuhid, kes panevad oma talgud kirja talguveebi, saavad ka tänavu talgute stardipaketi, mis on kokku pandud koostööpartnerite toel ja vabatahtlike kaasabil talgukorras. Stardipakett koosneb praktilistest vahenditest ja soovitustest talgupäeva korraldamiseks, sisaldades tänavu järgmisi asju: töökindad, esmaabipakett, pintsel, raamat „Eesti kihelkondade värvid“, ajaleht Talguline, antiseptiline kreem, küpsised, müslibatoonid, soolane amps talgulauale, samuti ehitus- ja aiapoe sooduskupong, talgukuulutused, Talguhundi kleepsud jm talgunõuanded.
Lisaks sellele saavad talgujuhid tellida tänavu oma kogukonnale tasuta uue grupipostkasti Omnivalt, milles täpselt nii palju postkaste kui vaja. Ühise talgutööna võib siis valmistada postikastialuse ja värvida selle kodukihelkonna värvidesse.
Teeme Ära talgupäev on kümnete tuhandete eestimaalaste igakevadine suursündmus, et tulla kokku ja teha üheskoos ära kodupaiga kõige olulisemad tööd. Talgute registreerimine talguveebis algab 15. märtsil ning stardipakettide laialisaatmine ja talguliste kirjapanek saavad hoo sisse 5. aprillist. 2017. aastal korraldati üle Eesti kokku 2130 talgut, millest võttis osa 52 650 inimest ehk 4% eestimaalastest.
Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Kultuuriministeerium, Selver, Integratsiooni Sihtasutus, Tamrex, Vizeum, Vivacolor, Bauhof, Omniva, Tele2, Nordic Hotel Forum jt.
Talgute stardipakette aitavad kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond, Corny, Himalaya, Vivacolor, Bauhof, Salvest, Väike Väänik ja Ecoprint. Paketid toimetab talgujuhtidele kätte Omniva. Kihelkonnavärvide raamat on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks
Tänavune aasta on eriline, sest lisaks kevadisele Teeme Ära talgupäevale toimub sügisel ka Maailmakoristuspäev, mis leiab aset 15. septembril ja on osaks EV100 programmist ning üleilmsest koristuspäevast. Ettevõtmise eesmärgiks on teha ühine kingitus Eestile ja koristada metsad prügist puhtaks.