Talgupäeva uudised

Täna algab Teeme Ära talgukevad ja talgute kirjapanek 7. mail peetavale talgupäevale

Kõikjal Eestis alustatakse täna ettevalmistusi maikuu esimesel laupäeval, 7. mail peetavaks Teeme Ära talgupäevaks. Tänasest on kõik eestimaalased oodatud talguplaane pidama ja oma talguid kirja panema talguveebis aadressil www.teemeara.ee, et näidata välja oma hoolivust ning aidata viia edasi elu Eestimaal – nii oma kodukohas kui ka kaugemal.


Kümneid tuhandeid talgulisi ühendava Teeme Ära talgukevade avalöök antakse täna keskpäeval Lennusadamas. Teeme Ära talgupäeva meeskond toob merekultuuriaastal koostöös Päästeametiga ühe põhiteemana fookusesse veeohutuse, sest traagiliste veeõnnetuste ärahoidmiseks saame kõikjal üle Eesti veel palju ühiselt ära teha. Koos vabatahtlikega pannakse täna kokku ka esimene veeohutuse stend ning paigaldatakse sellele päästerõngas ja viskeliin. Talgukevade avaüritusel tehakse juttu merekultuuriaasta talgusündmustest, kogu talgupäeva ettevalmistustest, talgute stardipaketist ja esimestest kirja pandud talgutest. Lisaks saab tutvust teha vabatahtlike päästjate merepäästevarustuse ja päästekoertega.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme Tarmo Tüüri sõnul toimub talgupäev taas nõnda, et iga kogukond saab ise otsustada, millised tööd sel korral üheskoos ette võetakse. „Iga-aastane talgupäev on kujunenud üle Eesti oluliseks ja oodatud sündmuseks, milleta inimesed ei kujuta enam kevade saabumist ette. Nii võibki öelda, et talgulised on omamoodi kevadekuulutajad, kuid veelgi enam – nad on kogukondade äratajad ja uute algatuste ellukutsujad nii maal kui ka linnas,“ rääkis Tüür. „See võimaldabki talgupäeva raames pöörata aasta-aastalt üha enam tähelepanu teemadele, mis aitavad tõsta inimeste elukvaliteeti ja ühiskonna turvalisust.“

Päästeameti peadirektori asetäitja Alo Tammsalu sõnul on Päästeametil äärmiselt hea meel Teeme Ära meeskonnaga juba teist aastat järjest koostööd teha. „Rõõm on selle üle, et talgupäev annab nii mitmekülgseid võimalusi, kuidas ühiselt Eesti paremaks ja ohutumaks muuta. Veeohutus on kindlasti üks neid teemasid, mis puudutab meid kõiki, sest Eestimaal on palju veekogusid, kus ei saa tõenäoliselt kunagi olema vetelpäästjat ja kus ohutus sõltub meist igaühest endast,“ selgitas Tammsalu. „Seetõttu innustame kogukondi paigaldama oma kodupaiga ujumiskohtade lähedusse veeohutuse stende, mis kutsuvad üles ohutusele tähelepanu pöörama ja kui õnnetus peaks siiski juhtuma, võivad päästerõngas ja õiged päästevõtted aidata säästa elusid.“

Neile kogukondadele, kes võtavad veeohutuse tänavu üheks oma talguteemaks, on Teeme Ära talgupäeva meeskonnal varuks hea üllatus. Kutsume kogukondi üles, et talgukorras valmistada ja püstitada oma ujumiskoha äärde puidust veeohutuse stend, mille jaoks saame omalt poolt anda päästerõnga koos viskeliiniga ning ohutusjuhistega infotahvli. See saab teoks tänu Siseministeeriumi rahastamisele ning heas koostöös Päästeameti ja vabatahtlike päästjatega. Päästevahendite saamiseks tuleb talgujuhil esmalt soovi avaldada talgupäeva kodulehel, märkides üles ka rajatava veeohutuse stendi plaanitav asukoht. Selgitused päästevahendite kättesaamise ja stendi rajamise kohta leiab aadressilt www.teemeara.ee/talgujuhile/veeohutus. Samast leiab ka soovitusi veeohutusega seotud talgute korraldamiseks ja talgutööde planeerimiseks. Veeohutuse stendi ehitamist abistav õppevideo, mis valmis vabatahtlik Ants Kari eestvõttel, avaneb aadressil www.teemeara.ee/talgujuhile/veeohutus/stend.

Merekultuuriaasta 2016 projektijuht Karen Jagodin lausus, et veeohutus haakub otseselt merekultuuriaasta temaatikaga ja kuna Teeme Ära talgupäev on merekultuuriaasta üks osalejaterohkemaid sündmusi, on talgupäeva fookuses ka merekultuuriga seonduvad talgutööd ja paigad. „Koos tegemine on läbi aegade olnud osa randlaste eluviisist ja kultuurist. Laevade ehitamine ja vette laskmine, võrkude paikamine, rannariba korrastamine või suurem silgupüük – kõiki neid töid tehti koos kogukonnaga,” selgitas Jagodin. „Talgupäev mereäärsetes paikades ongi osa Eesti merekultuurist ning loodame, et sel kevadel annavad paljud oma panuse meie merekultuuri säilimisesse ja edasiviimisesse.“ Kuna merekultuuriaasta kevadisteks märksõnadeks on ohutus ja haridus, jagatakse ka soovitusi meie kodumere ja selle randade hoidmiseks. Vt merekultuur.ee.

Talgujuhid, kes märgivad oma talgud talguveebi, saavad taas talgute stardipaketi. Pakettide laialisaatmine algab aprillis. Koostööpartnerite toel kokku pandud ja talgukorras komplekteeritav stardipakett koosneb praktilistest vahenditest ja soovitustest talgupäeva korraldamiseks. Seekordsesse stardipaketti mahuvad esmaabitarbed, mõned töökindad, suitsuandur, prügikotirull, haavasalv, ajaleht Talguline, kommikott ja supipakk, kerge seljakott, seemnepall, merekultuuriaasta rinnamärk, ehitus- ja aiapoe sooduskupong, tee, talgukuulutused, Talguhundi kleepsud, veeohutuse stendi valmistamise juhised, kriisijuhend ja talgunõuanded.

Talgute registreerimine läks lahti 17. märtsil ning talguliste kirjapanek algab 18. aprillil, kui talguveebis on juba suur valik talguid üle Eesti. 2015. aastal korraldati üle Eesti 1808 talgut, millest võttis osa 47 136 inimest ehk 3,6% eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Siseministeerium, Päästeamet, Merekultuuriaasta 2016, Tamrex, Itella Smartpost, Vizeum, Nordic Hotel Forum jt.

Talgute stardipaketti aitasid kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Päästeamet, Merekultuuriaasta 2016, Mars, KEEN, AllGreenBags, Knorr, Himalaya, Lipton, Pakendikeskus, Ecoprint ja Bauhof. Paketid toimetab talgujuhtidele tasuta kätte Itella SmartPOST.

Täpsem info: www.teemeara.ee
Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige,
tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee
Karen Jagodin, Merekultuuriaasta 2016 projektijuht, tel 523 8113, e-post karen@meremuuseum.ee
Alo Tammsalu, Päästeameti peadirektori asetäitja / kontakt: Liina Reinsaar, tel 517 7601