Talgupäeva uudised

Algab Teeme Ära talgupäeval osalejate kirjapanek, ilmus mere- ja talgulugude kogumik

Teeme Ära talgupäeva meeskond kuulutab täna Viimsi vabaõhumuuseumis avatuks talguliste kirjapaneku 7. mail peetavale üle-eestilisele talgupäevale. Tänaseks on talguveebis registreeritud juba rohkem kui 1400 talgut, mille seast leiab iga eestimaalane endale osalemiseks sobiva talgu. Koos Merekultuuriaasta 2016 korraldajatega esitletakse sel puhul täna Viimsi vabaõhumuuseumis ahjusooja CD-plaati „Mere- ja talgulugude kogumik 2016“, tutvustatakse tänavust talguhundi passi ja sellega kaasnevaid soodustusi talgulistele ning räägitakse muid talgupäeva uudiseid.


Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et talguliste kirjapaneku alguse puhul tuuakse täna avalikkuse ette merekultuuriaasta egiidi all valminud CD-plaat „Mere- ja talgulugude kogumik 2016“. „Talgutraditsiooni juured asuvad sügaval meie kui mererahva kultuuris ja pärimuses. Just sel põhjusel otsustasime koos Merekultuuriaasta 2016 korraldajatega, et pilguheit minevikku aitab kaasa nii talgu- kui ka merekultuuri hoogustamisele. Talguplaat on tasuta kättesaadav kõigile huvilistele ,“ rääkis Tüür.  

Merekultuuriaasta 2016 projektijuhi Karen Jagodini sõnul on värske CD-plaadi näol tegemist talgukorras valminud jutukogumikuga, mis vaatab tagasi meie talgutraditsioonidele nii lähemas kui kaugemas minevikus. „Kogumik taaselustab kübekese rikkast merekultuuriga seotud pärandist, mis on aegade jooksul muuseumidesse, kaustikutesse, sahtlipõhjadesse ning mälestustesse talletatud lugudena jäänud oma aega ootama,“ lausus Jagodin.  

CD-plaadile „Mere- ja talgulugude kogumik 2016“ mahtus kokku 26 lugu, neist 18 juttu ja kaheksa muusikapala. Jutud luges sisse näitleja Piret Simson. Teiste seas leiab plaadilt jutte sellest, kuidas kihnlaste laevad vette lauldi, kuidas Taani kuningas keelas metsaraie Naissaarel, kuidas Keri saarel maagaasi puuriti, kuidas Toolses asunud mereröövliloss, kuidas Kihnu Jõnn laevast sepikoja tegi ja palju muud põnevat. Muusikavaliku aitas plaadi jaoks kokku panna Eesti Pärimusmuusika Keskus. Rohkem ja vähem tuntud lugudega astuvad üles Vägilased, Meisterjaan, Silver Sepp, Anu Taul ja Tarmo Noormaa jt.  

Värske talguplaat jõuab igasse talgupaika üle Eesti, sest see on lisatud kõikidesse talgute stardipakettidesse. Talguplaat on kuulatav ka veebis www.teemeara.ee/talgulood/helilood

Juba teist aastat saavad kõik talgulised registreerimisel endale talguhundi passi, Teeme Ära talgupäeval kaasalöömist tähistava tunnuskirja, mis avab ühtlasi juurdepääsu talgupäeva partnerite eripakkumistele. Talguhundi passi saamise juhised leiab talguveebist, samasse lisanduvad ka talgupäeva partnerite eripakkumised. Muuhulgas on passi omanikele rongisõit talgunädalal poole hinnaga, samuti kehtib talgulistele 50% hinnasoodustus kõigil Simple Express bussiliinidel. Talguhundi passi saamise juhised ja pakkumised leiab veebist www.teemeara.ee/talgulisele/pass

Praegu käib aktiivselt Teeme Ära talgupäeva stardipakettide jagamine talgujuhtidele, kes on oma talgud talguveebi kirja pannud. Samuti jätkub 23. aprillini sooviavalduste vastuvõtt tasuta päästevahendite paigaldamiseks neisse paikadesse, kuhu tänavu on kavas talgukorras püstitada veeohutuse stend. Selgitused päästevahendite kättesaamise ja stendi rajamise kohta leiab aadressilt www.teemeara.ee/talgujuhile/veeohutus. Endiselt saab kirja panna ka talguid, nii et kõik inimesed, kogukonnad, asutused ja ettevõtted, kes soovivad aktiivselt kaasa lüüa 7. mail peetaval üle-eestilisel Teeme Ära talgupäeval, saavad sellest märku anda talguveebis aadressil www.teemeara.ee. 

Teeme Ära talgupäev peetakse mai esimesel laupäeval, 7. mail ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. Kõik eestimaalased on oodatud kirja panema plaanitavaid talguid aadressile www.teemeara.ee ning kutsuma ka teisi aktiivselt osalema. 2015. aastal korraldati üle Eesti 1808 talgut, millest võttis osa 47 136 inimest ehk 3,6% eestimaalastest. 

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Siseministeerium, Päästeamet, Merekultuuriaasta 2016, Tamrex, Itella SmartPOST, Vizeum, Nordic Hotel Forum jt.

 

Täpsem info: www.teemeara.ee

Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige, tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee

Karen Jagodin, Merekultuuriaasta 2016 projektijuht, tel 523 8113, e-post karen@meremuuseum.ee   

Erkki Peetsalu, Teeme Ära talgupäeva meeskond, tel 501 8100, e-post erkki@maailmad.ee