Tänasest saab Teeme Ära kodulehel kirja panna talguid ja talgulugusid 15. märts

Bioneer.ee
15.03.2011
Martin Eek

Täna toimus Rotermanni soolalaos Teeme Ära talgupäeva avalöök, kus kuulutati avatuks 7. mail toimuvate talgute registreerimine ja tutvustati talguettevalmistusi. Ühtlasi sai alguse Eesti Rahva Muuseumiga koos korraldatav esimene üleriigiline talgulugude kogumise veebiretk, mis kestab kaks kuud.Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et iga kogukond, ühendus või aktiivne kodanik saab ise otsustada, mis vajab ärategemist ning milleks teisi inimesi kaasa kutsuda. „Tuginedes eelmise aasta heale kogemusele toimub talgupäev ka tänavu n-ö vabal teemal, korraldada võib nii töö- kui mõttetalguid,“ selgitas Tüür. Ta lisas, et tänavuse talgupäeva korralduses on siiski mitmeid uuendusi, et aidata kaasa kodanikualgatuse ja vabatahtliku tegevuse hoogustamisele.

Tüür rõhutas, et Teeme Ära talgupäev ei ole enam kaugeltki ühekordne kampaania. „Maikuu esimesel laupäeval üle Eesti peetav talgupäev võiks jäädagi kindlaks traditsiooniks, kus igal aastal kokku tullakse ja oma kogukonna heaks midagi ühiselt ära tehakse,“ sõnas Tüür. „Talgupäeva tänavuses kommunikatsioonis puudutame sügavamaid väärtusi ja rõhutame, et talgud on olnud loomulik osa meie elulaadist. Seepärast toovad nii talgupäeva tunnuslause kui reklaamid välja neid elulisi väärtusi, mida inimesed talgutelt on leidnud.“

Üheks tänavuseks uuenduseks on talgulugude kogumine koostöös Eesti Rahva Muuseumiga. ERMi teadussekretär Agnes Aljas märkis, et talgufolkloor on põnev ja väärtuslik osa nii meie kaugmast kui lähemast ajaloost. „Kutsume üles kõiki kirjutama ja jagama oma talgulugusid ning jutustama, miks on talgutel osaletud, mida on talgutel tehtud ja mida leitud,“ ütles Aljas. Talgulugude kogumise veebiretkele oodatakse väga osalema koole – õpilased võiksid koguda talgulugusid vanematelt ja vanavanematelt.

Talgulugusid saab sisestada 13. maini Teeme Ära veebilehel, sealsamas saab ka teiste lugusid vaadata. Kogutud talgulood jõuavad Eesti Rahva Muuseumi arhiivi, põnevaks uurimiseks teaduritele ning osaks tulevastele näitustele. Veebiretkest saab lähemalt lugeda siit.

Tänasest algas talgute kirjapanek, talgulisi kutsutakse registreeruma 11. aprillist, sest selleks ajaks on suur osa talguid juba kirjas. Huvilised saavad end aga talguveebis registreerida ka varem, kui leiavad endale sobiva talgukoha.

2010. aasta talgupäeval korraldati üle Eesti 1130 talgut, millel osales 31 299 inimest (kokku 2,27% Eesti elanikest). 80% mullustest talgutest toimus maapiirkonnas, ülejäänud korraldati linnades.

Talgupäeva korraldavadEestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus, Vabaühenduste Liit EMSL. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, EMT, Swedbank, Coca-Cola HBC Eesti, Dorpat, Nordic Hotels, Fraktal jt.