Talgutele kogunes vähemalt 20 000 inimest 07. mai

Eesti Päevaleht Online
07.05.2011
Erik Rand

Päikseline kevadpäev tõi talgutele oluliselt rohkem rahvast kui eelnevalt oli end kirja pannud, lõunase seisuga lööb tänavusel talgupäeval ligi tuhandes talgukohas kaasa vähemalt 20 000 inimest üle Eesti.


Teeme Ära talgupäev algas suure hooga ja on sujunud tõrgeteta. Esimesed talgulised on juba ka töö lõpetanud ja asunud lõunatama ning ühiselt aega veetma.

Talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et Tartusse talgupäeva staapi laekunud esimese tagasiside kohaselt on rahvast kõikjal palju kaasa löömas ja inimesed väga heas meeleolus.

„Praeguseks on meil staabist läbi helistatud ligi pool talgutest ja juba selle järgi võib öelda, et talgulisi on sel aastal kogunenud üle Eesti vähemalt paarkümmend tuhat,“ lausus Tüür. „Tööd on juba hoolega tehtud ja paljudel ka talgulõuna söödud. Tänavuse talgupäeva lõunamenüüs tundub olevat lemmikuks hernesupp ja rabarberikook.“

Esimesed talgud on juba lõppenud ja vajalikud tööd tehtud. Ühena esimestest said näiteks riita laotud puud Põlvamaal Rosma kooli puuladumistalgutel, Siimusti rahvas suundus just tööde juurest mõttetalgutele, Kullametsa rahvas on koos president Toomas Hendrik Ilvesega hulga puid maha istutanud, Hiiumaal Kõpul siirdusid talgulised äsja talgusuppi sööma.

Valgamaal Nõunis on samuti töö tehtud ja õhtul tulemas talgudisko, kuhu talgulised pääsevad tasuta, kui näitavad ette rakkus pihud. Paljudes kohtades on saun sooja pandud ja koduõlu valmis tehtud, kõlab lõõts ja laste naer, pärast talguid tuleb ühine pidu.

Inimesed ütlevad, et juba praeguseks on saadud talgutelt palju häid emotsioone ja leitud toredaid asju – kes leidis lund, kes ajaloolise vesiveski osad, mõni on näinud lendamas esimest pääsukest või kuulnud kukkumas esimest sellekevadist kägu. Paar talgulist on ka ise kraavi kukkunud või puu otsa kinni jäänud, muid olulisi äpardusi ei ole seni kuulda olnud.

Mitmel pool on talgulistega liitunud ka juhuslikud möödakäijad. Kihnust öeldi, et neile lisandub ikka veel talgulisi nii maad mööda, meritsi kui õhu kaudu. Tallinnas Sütiste teel otsustas aga üks vanaproua korraldada talgupäeva üleskutse ajel endale ise talgud ja läks kortermaja ette riisuma. Rõõmsaid näiteid ühiste tegemiste kohta leiab kõikjalt üle Eesti veel ja veel.

Talgulised on palunud edasi öelda ühe soovituse autojuhtidele – kui teede ääres on märgata liikumas talgulisi, vähendage kiirust ja aidake seeläbi kaasa talgupäeva õnnestumisele.