Talgupäeva uudised ja teated

2020: Teeme Ära maskitalgutel valmistati kokku 7336 maski 11. mai

Eile lõppenud Teeme Ära üle-eestilise maskitalgute algatuse „Teeme Eesti viirusest puhtaks!“ raames toimus kodune maskitegu 351 paigas ning kokku valmistati 7336 riidemaski. Kõige rohkem maske õmmeldi Harjumaal, Tartumaal ja Pärnumaal. Lisaks toimus maskitegu mitmes paigas väljaspool Eestit: Saksamaal, Prantsusmaal ja Luksemburgis. Täna, mil üle Eesti avatakse taas suured kaubanduskeskused, on meil kõigil põhjust uuesti meelde tuletada ohutusnõudeid ja kanda ka maski.


Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüüri sõnul läks tänavune maskitalgute algatus igati korda ning maske valmistati üle ootuste palju. „Kuna traditsioonilist talgupäeva ei saanud sel kevadel eriolukorra tõttu korraldada, otsustasime anda oma panuse inimeste teadlikkuse tõstmisse maskide kandmise vajalikkusest, et aidata kaasa viiruse leviku peatamisele ning Eesti naasmisele tavapärase elukorralduse juurde,“ rääkis Tüür ja lisas, et tänu Teeme Ära algatusele on Eestimaa nüüd 7336 maski võrra turvalisem. „Loodame, et koroonaviirus ei tule tagasi suurte lainetena, aga eks erinevaid viirusepuhanguid võib ka edaspidi ette tulla. Tänavune kevad andis meile kõigile hea kogemuse, kuidas enda ja lähedaste tervist kaitsta ning end ka tulevikus ühiselt viiruste eest hoida.“

Teeme Ära maskitalgute lõpliku kokkuvõtte kohaselt õmmeldi kõige rohkem maske Harjumaal, kus 148 paigas toimunud maskiteol valmistati kokku 2629 maski. Õmmeldud maskide arvult järgnesid Tartumaa (1103 maski), Pärnumaa (794 maski), Viljandimaa (660 maski) ja Võrumaa (504 maski). Ülejäänud maakonnad järgnesid vastavalt: Ida-Virumaa (312 maski), Saaremaa (317 maski), Jõgevamaa (167 maski), Läänemaa (123 maski), Valgamaa (120 maski), Lääne-Virumaa (119 maski), Raplamaa (92 maski), Põlvamaa (47 maski), Järvamaa (37 maski), Hiiumaa (20 maski). Väljaspool Eestit osaleti maskiteol Saksamaal, Prantsusmaal ja Luksemburgis, kus valmistati kokku 283 maski. Vt kokkuvõtet tabelina siit: media.voog.com/0000/0046/6693/files/Maskitalgud_arvudes.xlsx 

Kui arvestada iga käsitööna valminud maski võimalikuks jaehinnaks orienteeruvalt 5 eurot, valmistasid inimesed koduse maskiteo algatuse raames kokku ligi 36 680 euro väärtuses maske. Kui iga mask on kasutuses 3 tundi, saab valminud maske kanda kokku 22 000 tundi, seejärel võib maske pärast pesemist korduvalt kasutada. Maski õige kandmise ja hooldamise soovitused leiab talguveebist www.teemeara.ee.

Teeme Ära tänavune algatus „Teeme Eesti viirusest puhtaks!“ sai hoo sisse 20. aprillist ja kulmineerus maikuu esimesel laupäeval, mil traditsiooniliselt toimub üle-eestiline talgupäev. Maskitalgud jätkusid 10. maini. Igakevadise talgupäeva asemel tänavu toimunud kodused maskiteod moodustasid kokku üle-eestilised maskitalgud, mille eesmärgiks oli muuta isetehtud maskide kandmine inimestele omaseks, teadvustada õiget kandmist ning maskikandmise vajalikkust avalikes siseruumides, et tõkestada viiruse levikut. Maskiteo teemaviideteks sotsiaalmeedias on: #TeemeMaske, #KannameMaske, #TeemeÄra!
Teeme Ära maskitalgute raames toimunud maskivalmistamise õpituba käsitööõpetaja Anna Lutteri juhendamisel on järelvaadatav siit: https://www.facebook.com/teemeara/videos/294668031690184/. Talgupäeva meeskonna ja õmbleja Anu Kaelussoo ühise maskiteo videokokkuvõtte leiab siit: https://youtu.be/Bw__NmfxznQ 

Teeme Ära talgupäev on kümnete tuhandete eestimaalaste igakevadine suursündmus, et tulla kokku ja teha üheskoos ära kodupaiga kõige vajalikumad tööd. Tänavu ei saanud eriolukorra tõttu kokku tulla, kuid kodupaiga kõige vajalikuma töö sai ära teha ikkagi vaid üheskoos – teha Eesti viirusest puhtaks.

Talgupäeva korraldasid Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena lõid kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Tamrex, Vizeum, Tele2, Nordic Hotel Forum, R-Kiosk jt.

Järgmine Teeme Ära talgupäev toimub 1. mail 2021, loodetavasti siis taas traditsioonilisel kujul.

Täpsem info: www.teemeara.ee

Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja

tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee