Mihkel Karus Luunja Keskkooli 5.b klassist
Soojust kiirgav lamp
1) Kuidas idee tekkis?
Kevadel, kui päevad on juba soojad võiks varakult hakata midagi kasvuhoones kasvatama või näiteks tomatitaimed kasvuhoonesse ära istutada. Öösiti läheb aga vahetevahel väga külmaks ja taimed võivad selle tõttu hukka saada. Tekkis vajadus leida ööseks kasvuhoonesse soojusallikas, mis võtaks vähe voolu, aga annaks piisavalt soojust. Selleks saaks kasutada ka näiteks elektriradiaatorit, aga see ei oleks mõtekas, sest see võtaks liiga palju elektrit ja seetõttu läheks kalliks. Selle pärast tuligi mõte teha ise metallist kupliga ja punase soojust andva pirniga lamp, mis ei võtaks palju elektrit ja mida oleks lihtne ja odav ehitada olemasolevatest vanadest asjadest.
Enne:
Pärast:
2) Milline on uue loodud asja kasutus/otstarve?
Selle lambi või isegi mitu sarnast lampi saab panna kasvuhoonesse öökülmade ajal, et see soojendaks kasvuhoones olevaid taimi, mis võiksid muidu külma saada. Samuti saaks seda lampi kasutada ka mõne muu väiksema ruumi soojendamiseks et vältida näiteks veetorude külmumist talvel.
3) Kas sellest uuest loodud asjast võiks kasu olla ka teistele?
Teistele oleks sellest samuti kasu näiteks nende kasvuhoonetes ja keldrites kus saaks sellega soojendada õhku ja kaitsta näiteks taimi ja torusid külmumise eest.
4) Kuidas uus loodud asi keskkonda säästab?
See soojenduslamp on keskkonnasäästlik seetõttu, et ma kasutasin mitut üle jäänud elementi mis muidu oleksid võinud sattuda prügimäele ja sellega reostanud loodust. Lambi tegemiseks kasutasin tühja metallist koerakonservi purki, vana laelambi pirnipesa ja rikki läinud kellraadio juhet. Need asjad sai targalt kasutada ära ja ehitada nendest soojust kiirgav lamp, mis võtab elektrit ainult 40W tunnis. Elektriradikas võtaks palju rohkem ja selle peaks kalli raha eest ostma ja neid ei saaks panna mitut, sest siis läheks veel topelt kalliks.