Vägev talgupäev õnnestus suurepäraselt, osales 36 270 eestimaalast 04. mai

Tänane Teeme Ära talgupäev on edukalt lõppenud. Tegemist oli tõeliselt vägeva talgupäevaga, mis tõi kodudest välja mullusest rohkem osalejaid – kokku 36 270 eestimaalast. Päikseline ja soe talgupäev sujus plaanipäraselt ning võimaldas ühiselt ära teha palju vajalikke töid. Talgupäeva meeskond tänab ja tunnustab kõiki talgulisi ja talgujuhte, kes olid valmis kodukoha ja kogukonna heaks midagi vajalikku ära tegema. Talgupäeva jooksul kogunenud muljeid ja tagasisidet saab vaadata aadressilt www.teemeara.ee/otse.


Talgupäeva raames toimus kokku 1522 talgut, millest võttis tänase tagasiside põhjal osa 36 270 inimest. Tänavuse talgupäeva aktiivseimaks maakonnaks osutus Harjumaa koos Tallinnaga, kus osales kokku 10 582 inimest. Saaremaal osales 3160 inimest, Pärnumaal 2849, Ida-Virumaal 2549, Tartumaal 2472, Läänemaal 1985, Raplamaal 1966, Lääne-Virumaal 1965, Viljandimaal 1749, Järvamaal 1560, Jõgevamaal 1500, Võrumaa 1363, Valgamaal 1251, Põlvamaal 816, Hiiumaal 423. Kanadas osales talgutel 70 ja Soomes 10 inimest.

Talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et eestimaalased näitasid taas veenvalt oma koostegemise võimu ja väge. „Täna toimus suurepärane talgupäev! Seda eriliselt head tunnet, mis võttis võimust täna talgustaabis kõiki talguid läbi helistades, on raske sõnadesse panna. Täna nägime taas, et maikuu esimesest laupäevast on saanud üle-eestiline hoolimise päev – perekondade, sõpruskondade, kogukondade ja ametkondade ühine ’teeme ära’ päev,“ rääkis Tüür. 

Tüüri sõnul tõi vahetu tagasiside talgupaikadest esile kogukonnatunde tähtsuse inimeste jaoks, sest just ühises tegutsemises peitub sügavam väärtus, mida argipäevas sageli napib. „Varasemast suurem arv talguid ja rohkem talgulisi näitab, et siiras soov panustada vabatahtlikult ühiskonna arengusse on kasvamas. Me oskame üha enam märgata enda ümber toimuvat ning oleme valmis minema appi neile, kes abi vajavad, olgu selleks võõras tänavalt, naaber ülevalt, eakas külamemm, lähedal asuv lastekodu või koduta loomad. Aitäh, Eestimaa, selle hoolivuse ja õlatunde eest!“ 

Talgupäeva raames korraldati rohkelt eriilmelisi talguid nii linnas kui maal, kõige rohkem küla- ja heakorratalguid, samuti haljastuse ja looduskaitse talguid, kultuuripärandi aasta egiidi all toimunud mälestiste talguid, spordiaasta raames peetud terviseradade jm spordirajatiste korrastamise talguid, lisaks ühendati mitmes paigas praktiline töö mõttetalgutega.

Talgupäeval osalesid väga aktiivselt lapsed ja noored, palju oli ka eakamaid talgulisi, samuti mitte-eestlasi. Kloogal tuli aga lausa appi 1. jalaväerügement 46 mehe ja rasketehnikaga. Mõnusaid talgumuljeid laekus kõikjalt Eestist – enamikus talgupaikades tuli osalejaid kohale rohkem kui algselt kirja pandud ning kõik olid väga rahul suviselt sooja ja päikselise talguilmaga. Paljudes kohtades lõpeb talgupäev sauna ja jalakeerutamisega, Järvamaal Taikses aga teatritükiga. Üks toredamaid talguleide pärineb Ida-Virumaalt Avijõe retke kanuutalgutelt, kus üks 11-liikmeline kanuunaiskond leidis Avijõe kallast puhastades täpselt 11 hobuserauda! Haabneeme rannast leiti aga esimesed päevitajad.

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves osaleb täna Kanada eestlaste kogukonnas toimuvatel talgutel, kus korrastatakse Jõekääru lastelaagri hooneid ja ümbrust. Kanadas talgud veel jätkuvad.

Kogu tänane talgupäev kulges ilma oluliste vahejuhtumiteta. Paar väiksemat äpardust siiski juhtus: üks talguline lõikas prügi koristades klaasitükiga säärde, kuid talguliste seas olnud perearst andis kohe esmaabi ja talguline sai tööd jätkata. Esna kandis tekkis aga lõkkest väike kulupõleng, mille talgulised suutsid ise kiirelt kustutada. Paar kinni jäänud autot ja traktorit saadi õhtuks samuti kätte. 

Tänavuses talgumenüüs oli traditsiooniline talgusupp – populaarseimad olid seljanka ja hernesupp, pakuti ka värskekapsasuppi, borši ja rassolnikut, samuti tanguputru. Lõunamenüü sisaldas ka erinevaid küpsetisi, enda küpsetatud leiba ja muid põnevamaid maitseelamusi: näiteks Lille Maja noortekeskus pakkus talgulistele nõgesekotlette, Palupõhjas kostitati talgulisi toortoitudega ja Abrukal kalakotlette, mis valmistatud hommikul püütud kalast. Joogiks pakuti kase- ja vahtramahla ning magustoiduks kringlit või isetehtud küpsisetorti. 

Kõik talgulised on oodatud talgupäeva jäädvustama ja jagama nii oma muljeid kui talgulugusid, mille saab sisestada talguveebi aadressil http://www.teemeara.ee/talgulood. Pilte võib jagada talgupäeva Facebooki lehel või saates lingi oma piltidele e-posti aadressil info@teemeara.ee, märkides juurde oma talgute nime ja koha. Talgupäeva videod saab üles laadida Youtube’is (http://www.youtube.com): märksõnaks ”Teeme Ära 2013”. 

Teeme Ära talgupäeva korraldasid Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabaühenduste Liit EMSL. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Dorpat Hotel, Nordic Hotel Forum, Pakendikeskus, Refonda, Statoil, Tamrex, Vizeum, Clin jt.

Talgupäeva jooksul kogutud vahetuid muljeid saab lugeda aadressilt http://www.teemeara.ee/otse
Tagasisidet talgupäevast ja talgulugusid saab jagada talguveebis: http://www.teemeara.ee/talgulood.

Täpsem info: www.teemeara.ee
Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige, tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee
Külli Vollmer, Teeme Ära talgupäeva maakondlike koordinaatorite eestvedaja, Eesti Külaliikumise Kodukant külakultuuri valdkonna juht, tel 511 4027, e-post kylli@kodukant.ee 

Erkki Peetsalu, Teeme Ära talgupäeva meeskond, tel 501 8100, e-post erkki@maailmad.ee