Talgupäev läks hooga käima, kodust on välja tulnud üle 30 000 inimese 04. mai

Tänane üle-eestiline Teeme Ära talgupäev käivitus kohe hommikust suure hooga. Lõunaks talgupäeva staapi laekunud esmase info kohaselt osaleb talgutel kindlasti rohkem kui 30 000 inimest. Värskeid muljeid ja pidevalt uuenevat infot talgupäeval toimuvast saab jälgida talguveebist aadressil www.teemeara.ee/otse.Talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme Tarmo Tüüri sõnul on lõunaks talgupäeva staapi kogunenud erakordselt palju positiivset tagasisidet. „Täna on üle Eesti toimumas tõeliselt vägev talgupäev! Tänane talgupäev näitab taas, et eestimaalastel pole ükskõik sellest, mis meie ümber sünnib ja kuidas naaber elab,“ rääkis Tüür. „Inimesed soovivad panustada kogukonda ning väärtustada oma kodukohta ja kultuuripärandit. Talgulistele läheb korda, et Eestimaa külades ja linnades kihaks elu ning keegi teine ei saagi ju luua seda elu ja õlatunnet kui meie ise.“

Paljudel talgutel peetakse praegu lõunapausi. Tänavuses talgumenüüs on traditsiooniline talgusupp – populaarseimad on seljanka ja hernesupp, pakutakse ka värskekapsasuppi, hernesuppi, borši ja rassolnikut. Lõunamenüüst leiab ka erinevaid küpsetisi, enda küpsetatud leiba ja muid põnevamaid maitseelamusi: näiteks Lille Maja noortekeskus pakub talgulistele nõgesekotlette, Palupõhjas kostitatakse talgulisi toortoitudega. Joogiks pakutakse kase- ja vahtramahla. Mõnel pool on perenaised just koogid ahju pistnud, paljudes kohtades köevad saunad ning tehakse ettevalmistusi õhtuseks lõõgastuseks ja trilliks-tralliks.

Toredaid talgumuljeid laekub kõikjalt Eestist – enamikus paikades on talgulisi kohale tulnud rohkem kui algselt kirja pandud ning kõik on väga rõõmsad eriliselt sooja ja päikselise talguilma üle. Kose kirikuaia ja kirikumõisa talgutele sõitis spetsiaalselt tänaseks kohale kaheksa sõpra Soomest, Pärnumaal osales aga Soometsa külatalgutel Prantsusmaalt jala kohale jõudnud maailmarändur. Tallinnas Toomkiriku talgutel korraldatakse talgulistele tänuks orelikontsert ning pärast seda tutvustatakse kirikusaladusi, mida tavaliselt inimestele ei näidata. Teaduste Akadeemia kunagine võrkpallinaiskond sai oma talguteod tehtud ja maailma parandatud Hiiumaal Pihla talu matkarada korrastades. Mitmel pool läheb pärast tööde lõppu päev edasi mõttetalgutega.

Teada on antud ka mitmetest talguleidudest: näiteks Saaremaal Pihtlas leiti vana hobuniiduk ja hobuvanker, Võrumaal Krabil leidsid aga naised kadunud nooruse ning üks mees nägi kännu sees Spunki. Viimsis Haabneemes leidsid aga talgulised, et üks anonüümne naaber on kõigile 40 talgulisele pitsa tellinud! Mõnedes talgupaikades on leitud talgupäevale nii palju toetajaid, et talgulisi üllatatakse talguloteriiga. Värskeid noppeid talgupäevalt saab jälgida Teeme Ära kodulehelt aadressil www.teemeara.ee/otse.

Talgupäeva meeskond koos Päästeametiga kutsuvad veelkord talgulisi järgima igakülgselt ohutusenõudeid.  Lõkke tegemisel palutakse jälgida reegleid ja hoida ligi kustutusvahendid. Tugevama tuule korral pigem mitte tuld teha. Lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel tuleks teavitada Päästeametit numbril 112. Kui talgulised avastavad katmata luukidega kaeve, soovitatakse neist ka tänavu teada anda numbrile 1524. Veekogude ääres toimuvate talgute korraldajad peaksid aga silma peal hoidma lastel.

Kõik talgulised on oodatud talgupäeva jäädvustama ja jagama nii oma muljeid kui talgulugusid, mille saab sisestada talguveebi aadressil http://www.teemeara.ee/talgulood. Pilte võib jagada talgupäeva Facebooki lehel või saates lingi oma piltidele e-posti aadressil info@teemeara.ee, märkides juurde oma talgute nime ja koha. Talgupäeva videod saab üles laadida Youtube’is (http://www.youtube.com): märksõnaks ”Teeme Ära 2013”.

Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabaühenduste Liit EMSL. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Dorpat Hotel, Nordic Hotel Forum, Pakendikeskus, Refonda, Statoil, Tamrex, Vizeum, Clin jt.

Vahetuid muljeid talgupäevast saab täna jälgida aadressilt http://www.teemeara.ee/otse
Tagasisidet talgupäevast ja talgulugusid saab jagada talguveebis: http://www.teemeara.ee/talgulood.

Täpsem info: www.teemeara.ee
Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige, tel 534 11020, e-post tarmo@elfond.ee
Külli Vollmer, Teeme Ära talgupäeva maakondlike koordinaatorite eestvedaja, Eesti Külaliikumise Kodukant külakultuuri valdkonna juht, tel 511 4027, e-post kylli@kodukant.ee

Erkki Peetsalu, Teeme Ära talgupäeva meeskond, tel 501 8100, e-post erkki@maailmad.ee

NB! Teadmiseks toimetustele:
Teeme Ära talgupäeva staap asub laupäeval Tartus Dorpati konverentsikeskuses ja tegutseb kell 9-17. Ajakirjanikud on huvi korral oodatud külastama ka staapi, et saada jooksvat ülevaadet talgupäevast!