Sellel laupäeval toimuvad üle-riigilised koristuspäevad Sloveenias ja Leedus (14. apr)

Eesti 2008. aasta koristusaktsioonist inspiratsiooni saanud vabatahtlikud on korraldamas Sloveenias ja Leedus sellel laupäeval üle-riiklikke koristustalguid, mis haaravad kaasa sadu tuhandeid inimesi.

Leedus oodatakse ühe peaorganisaatori Vytautas Krasnickase sõnul koristuspäevale 70 000 vabatahtlikku. Sloveenias on oma tulekust ametlikult märku andnud juba 120 000 inimest. Korraldajad usuvad, et kaasa tuleb sel päeval 200 000 sloveenlast, mis teeks aktsioonist maailma suurima osalejate arvuga üle-riigilise prügikoristuspäeva. Sloveenias elab kokku 2 miljonit inimest. 

„Inimesed tulid kaasa, sest 10-20 koordinaatorist koosnev eestvedajate grupp näitas üles niivõrd suurt pühendumist ja energiat tegutsedes ühtse meeskonnana ülla eesmärgi nimel – muuta Sloveenia puhtamaks, üheskoos,“ ütles üks eestvedajatest, kirjanik Nara Petrovic. 

Aktsiooni eest vedavad vabatahtlikud on tegutsenud eesmärgi nimel aktiivselt juba üle poole aasta, kaardistades üle riigi asuvaid prügiladestuskohti, haarates kaasa sadu partnereid riigiasutuste, eraettevõtete ja kodanikeühenduste hulgast. Mõlema aktsiooni organiseerijad osalesid koos viie teise riigi eestvedajatega 23. ja 24. jaanuaril Tallinnas toimunud kogemuste vahetamise konverentsil, mille läbiviimist toetas Eesti Kodanikuühiskonna Sihtkapital. 

20. märtsil viidi Portugalis läbi koristusaktsioon Limpar Portugal, mis haaras kaasa ligi 110 000 vabatahtlikku, kelle kaasabil korjati loodusest kokku kümneid tuhandeid tonne prügi. 25. septembril toimub koristusaktsioon Rumeenias ning 26. septembril India pealinnas New Delhis. Mõlema aktsiooni ette valmistamisega tegelevad vabatahtlike grupid on juba tänaseks kaasa haaranud hulgaliselt koostööpartnereid ning korraldanud edukalt kulgenud pilootkoristusi, keskendudes sealjuures pika-ajaliste lahenduste leidmisele koostöös riigi ja kohalike omavalitsuste esindajatega. Rohkem infot erinevates riikides toimuva kohta leiab võrgustiku kodulehelt www.letsdoitworld.org

Eestis toimub 1. mail Teeme Ära talgupäev, kus sajad eestimaalased korraldavad omal algatusel talguid mis suunatud kodu ja looduse puhtamaks ja ilusamaks tegemisele ning koos ühiste eesmärkide ja väljakutsete lahendamisele. Vaata, mida rohkem kui 700 erinevas talgukohas ette võetakse ning anna oma kaasalöömisest teada talgupäeva kodulehel www.teemeara.ee

Koristusaktsioonide kodulehed erinevates riikides:Tiina Urm
Let's do it! World
gsm: +372 5565 1862