"Teeme Ära" algatus taaselustab tänavu eestlaste talgukombeid (10. märts)

Bioneer.ee 05.03.2010 

Seda, et teguderohke 1. mai tuleb, lubasid "Teeme Ära" aktsiooni eestvedajad juba aastavahetuse paiku. Nüüd on lõpuks teada ka viis, mil moel ühistegemine sel aastal teoks saab. Eile kogunesid Tallinna Telliskivi Loomelinnakusse need eestimaalased, kes soovisid oma enda silmadega näha ja kõrvadega kuulda, mis plaanid ühisaktsiooni tegijatel on. Ka Bioneer käis üritust kohapeal uurimas. Pildid leiate Bioneeri galeriist: http://www.bioneer.ee/galerii/

"Teeme ära" projekti eestvedaja Rainer Nõlvak rõhutas, et sel aastal ei tehta talgutel ainult tööd, vaid peetakse ka õhtuseid simmaneid ja nauditakse saunarõõme. Aastatuhandete eest olid talgud ju kultuuriüritused, kus inimesed laulsid, tantsisid ja tegid tööd.

Talgujuhtide toimkonna juht Tarmo Tüür rääkis osalejatele talgute praktilisest poolest. Pildistas Katrin Lipp.

Talgujuhtide toimkonna juht Tarmo Tüür kutsus inimesi üles korraldama ise talguid. Talguplaanidest saab juba praegu anda teada aktsiooni koduleheküljel www.teemeara.ee .

Tulevased talgujuhid peavad aga arvestama, et nende kanda jääb ka organiseerimine ja osalejatele tänutäheks simmani, toidu või saunaskäigu pakkumine. "Teeme ära" on sel korral kohalikke kogukondi ja inimeste vabatahtliku tööpanust ühendav lõbus üritus.

2008. aastal koristas Eestit prügist puhtaks 50 000 talgulist. Mullu käis Minu Eesti mõttekodades 12 000 ärksat inimest. Tänavust osalejate arvu "Teeme ära" algatuse eestvedajad prognoosida ei soovinud, sest seda ei peeta kõige tähtsamaks.

Patika küla talgute eestvedaja Margus Vain rääkis osalejatele, miks talgud toredad on. Pildistas Katrin Lipp.

Kes korraldavad?

Eestimaa koos tegemise päeva toetavad omalt poolt seitse korraldajat – Riigimetsa Majandamise Keskus, Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit, Muinsuskaitse Ümarlaud, Eestimaa Looduse Fond, Liikumine Kodukant, Õnnepank ja kodanikualgatus Teeme Ära Minu Eesti.

Partneritena löövad kaasa EMT, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Swedbank, OKIA, Medius, Carat, Keskkonnaministeerium, Eesti Looduskaitse 100, Tallinna Vesi, EuroPark, Elion, Eesti Rahvusringhääling, Spordiklubi Ritual ja Coca-Cola HBC Eesti.
Kuidas talgupäeval kaasa lüüa?

Talgupäeval on võimalik kaasa lüüa mitmel moel.

Korraldage talgud!

Talgud võivad olla pargi või kiigeplatsi korda tegemine, rahvamaja remontimine, kohaliku muinsusmälestise korrastamine või hoopis külaseltsi asutamine ja edasise tegevusplaani ühiselt kokku panek. Oma mõtte saab alates 4. märtsist www.teemeara.ee lehel talgutena ära registreerida, kus see peagi ka teistele nähtavaks muutub.

Tulge talguliseks!

Juba märtsikuus saab teemeara.ee lehel jälgida, milliseid talguid tegusad inimesed erinevates Eestimaa nurkades korraldavad. 1. aprillil avaneb sealsamas ka talgutele registreerimine, kus igaüks saab valida endale südamelähedased talgud ning ennast ja peret-sõpru kirja panna.

Tulge mängige talgulistele pilli või korraldage pidu!

Et päev koos laulu ja pillimänguga lõbusalt õhtusse saata, kutsutakse ühinema kõiki aktiivseid inimesi, kelle eestvedamisel 1. mail talgupeod püsti panna. Kõik, kes on valmis omalt poolt talgulistele pidu korraldama, saavad ühendust võtta talgupäeva kultuuritoimkonnaga. Esinejad saavad samuti ennast alates 15. märtsist teemeara.ee lehel lahkelt kirja panna, et pidude korraldajad saaksid nad üles leida ja kaasa kutsuda. Samasse kohta jõuab üles ka kogu info kohalike talgupidude kohta.

Toetage talguid!

Talgute korraldajaid saab toetada materiaalselt - töövahendite, kinnaste, kottide, toidu või joogipoolisega. Ehk on Teil hoopis saun, mille oleksite valmis talguliste jaoks kuumaks kütma? Et oma tuge pakkuda, võtke ühendust meelepärase talgujuhiga või talgupäeva korraldusmeeskonnaga.

Endale meelepäraseid talguid saab toetada ka rahaga – annetage raha läbi Minu Eesti fondi. Selleks tuleb kanda raha arveldusarvele 10220081526014 Kodanikuühiskonna Sihtkapital, lisades selgitusse märksõna "Talgupäev" ja talgukoha viitenumber (selle leiab iga talgukoha nime juurest). Talgute registreerimine toimub 4. märtsist kuni 30. aprillini.

Tulge vabatahtlikuks!

Kui soovite kaasa lüüa talgupäeva ettevalmistamises, täitke sooviavaldus. Teie kontaktid lisatakse andmebaasi ja Teiega võetakse ühendust niipea, kui on pakkuda midagi, mis Teile sobida võiks. Lõpliku otsuse saab seejärel ise teha.