Laupäeval tantsitakse "Teeme ära" talgupäeval kaerajaani (28. apr)

Pärnu Postimees 28.04.2010
Autor: Andris Tammela

Laupäevasel "Teeme ära" talgupäeval korraldatakse töö kõrval üle Eesti ligi 100 väiksemat ja suuremat simmanit.

"Teeme ära" talgupäeva kultuuritoimkonna juhi Triin Lumi kinnitusel on inimesed ideega teha päevast ühtlasi kohalik kultuuriüritus väga hästi kaasa tulnud. "Paljude talgute juurest leiab viite kas kohapeal või lähikonnas toimuvale simmanile, kuhu talgulised on oodatud," märkis Lumi.

Ta lisas, et kuna tegemist on eelkõige lähikonna talguliste auks ja rõõmuks tehtavate pidudega, siis väga laia reklaami korraldajad neile ei tee. "Pigem on nii, et meelelahutus on see mõnus komm, millega inimesi just enda piirkonna talgutele meelitada," ütles Lumi.

Neil, kellele kohalikke muusikuid ei jätku, on võimalik meeleolukat tuge saada Elmari raadio talgupäeva simmanisaatest, mis algab laupäeval, 1. mail kell 17 ja kestab südaööni. Tehakse otselülitusi eri simmanipaikadesse ja mängitakse palju head muusikat. Talguliste soovilugusid saab kuulda aga lausa hommikuni välja. Oma sooviloo saab raadiole saata juba täna, kirjutades aadressil elmar@elmar.ee

Talgupäeva ametlik laul on tuntud rahvalugu Kaera-Jaanist, millele on uhiuued sõnad kirjutanud Ilmar Trull, Mati Soomre, Contra ja Julia Kalenda. Inimesed saavad kaasa lüüa ka loole uute sõnade kirjutamisel otse talgupäeva lehel www.teemeara.ee.

Kes aga tahab laulmisele talgupäeval tõsiselt pühenduda, saab abi "Talgulaulikust", kuhu on kogutud rohkem kui 200 tuntud rahvaliku laulu sõnad. Laulikut saab koju tellida talgute veebilehe kaudu.

Sealtsamast www.teemeara.ee lehelt leiavad tantsuhimulised kaerajaani tantsusammude kirjeldused ja õppevideod, et kas lausa töö vahele või hiljem simmanil laulu saatel üht Eesti tuntumat rahvatantsu tantsida.

"Teeme ära" avalike suhete juhi Tiina Urmi teatel on talgupäevaks 1. maiks üles seatud juba rohkem kui 1000 talgukohta. Inimesed on teretulnud kaasa lööma matkaradade koristamisel kevadises metsas, muinaslinnuste ja veskite peidust välja toomisel, parkide, mõisaparkide ja külaplatside korda tegemisel, haabjate tõrvamisel, kiikede ehitamisel ja veel sadade tööde juures.

Päeva aitavad vääriliselt õhtusse viia saunaleil, talgutoit ning kohalikud pillimehed ja tantsijad, kes talgusimmanitel üles astuvad. Tänaseks on üle 12 000 inimese ennast talgupäevale kirja pannud. Oma talgupaiga saab üles otsida ja ennast kohe talgutele registreerida talgute veebilehel www.teemeara.ee.