Talgulood

Esimene üle-eestiline talgulugude kogumise veebiretk
Tagasi

Metsamaa talbus: Tiemend Ää 2018 (5. mai 2018, Pärnumaa)

Meretaguse talgupäeva korraldamine on alati omamoodi ettevõtmine. Sest ilmaolud ei määra mitte ainult talgutöid, vaid ka talguliste arvu. Kuna saarel toimus samal päeval ka Kihnu Räimeretk, mis paneb kohalikud hoopis omamoodi rakesses ja meelitab saarele juhslikult sattunud maiustama, olime tänulikud iga abikäe eest, kes pärimustalu õuele kasvõi hetkeks appi jõudis. Ja neid abikäsi jagus. 


Meid oli sedakorda pärimustalu õuel täpselt sedajagu rahvast (suurem jagu mandrilt ning kolmandik neist lapsed), et ükski varutud tööriist nukralt nurka ei jäänud ning suuremad plaanitud tööd saidki tehtud. Kõige kehvemini läks meil talgute jäädvustamisega, sest ehkki profikaameragi oli kohal, haaras töökihk ja talguliste energia fotograafi sedavõrd, et kaunimad pildid on need, mis meil mälus.

Ehkki fotodel otsene tulemus ehk suuremat ei kajastu, sai Metsamaa Pärimustalu talgunädalavahetusel miljon asja joonde aetud. Näiteks ligi 100 kärutäit mulda suurest mullahunnikust õuele laiali kantud. Suitsusaun ja sauna eesruum said pestud ja puhtaks ning väliköök hiirte ja rottide lõputust pummelungist klaaritud. Vanade mööblitükkid lõkkeasemele vedamisest kõnelemata... Muruseeme sai külvatud, lilled istutatud ning lõpuks ka saunas ja simmanilgi käidud.

Abikäsi oli toredasti ning talgusuppi sõi pea paarkümmend talgulist. Kuid üks õige talgupäev peab endaga tooma ka lustakaid juhtumisi ning mõne üllatuse. Nii saime vahetult enne talguhommikut teada, et muu kraamimise ja mullatöö kõrval saame kuuma talgusuppi pakkuda ka veerandsajale turistile, kes Kihnus parasjagu tuuritamas olid. Kuna pärimustalu on saarele tulijale avatud kui üks põnev uudistamiskoht, ja kui soovite siis turismimagnet, kuulub talukompleksi ka üks suurem söögisaal, kus keha kinnitada. Sinna me siis nüüd lauad katsime ja kui Kihnu koolikokk Talvi suure supipaja, ahjusoojade Kihnu leibade ning koduse, šokolaadivaabaga kaetud rosinakringliga saabus, ei olnudki midagi lihtsamat kui rõõmsalt kogu toidupoolis laiali jagada. Padiselt Kihnu reisinud pensionärid olid ütlemata rahul ja rõõmsad. Sõid ahvena ja tuulehaugi valgest lihast keedetud maitsvat suppi ning said aknast veel pealekauba kaeda kuidas pealinna kontoriinimesed maatöid teha mõistavad.

Kui kõht täis, tuli nii mõnigi eraldi kättpidi tänama ja kallistama ning kogu grupp kirjutas üksmeelselt Metsamaa pärimustalu külalisteraamatusse meie ajaloo esimese sissekande. Kui turismibuss õuelt ära sõitis, jätkus talgutöö endise hooga. Päike oli veel kõrgel, kui lõpuks pikema joogipausi tegime ning Kihnu Kultuuriruumi juhataja Mare meile meelde tuletas, et lubatud talgusaun juba kuumaks on köetud.

Seitsme paiku linnulaulu saatel mööda kõverat külavaheteed sauna poole astudes olid linlaste näod naerul ning nii mõnigi ütles hiljem praamile minnes: "Me tuleme tagasi ka, sest siin saab akud ikka tükiks ajaks täis laadida!"

Tuhat tänu kõigile – tulemast, tegemast, olemast ja elamast!  

#KihnuKultuuriruum #MetsamaaPärimustalu #Reesuratas #EV100 #TeemeÄraTalgupäev