"Teeme ära" ootab talgujutte 10. mai

Hiiu Leht
10.05.2012
Loe siit: http://hiiunadal.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=2644&sec=0

"Teeme ära" veebilehel avaldavad talgulised oma lugusid. Hiiumaalt on kirjas vaid üks meenutus. Kui sul on 5. mai talgutest lugu rääkida, siis tee seda "Teeme ära" veebilehel.


Kartulivõtu talgud Kassaris
(1960-ndad, Hiiumaa)

Olen maalaps ja mäletan oma lapsepõlveaegset kartulivõtutalgukogemust. Oli kolhoosiaeg. Külas lepiti kokku, millal hakatakse ühiselt kartuleid võtma.

See toimus tavaliselt septembris. Hommikul vara kogunesid talgulised ühe pere õuele, kolhoosist saadi selleks päevaks hobune ja üks meestest hakkas vagusid lahti ajama. Ülejäänud talgulised hakkasid kartuleid korvidesse noppima ja mehed tühjendasid korvid vankrisse ning viisid siis kas taluõuele või põllu veerele kuhja, kus kartulid siis kuivasid, ja hiljem sorteeriti suuruse järgi ning viidi keldrisse. Lapsed noppisid ka – pääsu polnud, aga ilusa ilmaga oli päris lõbus koos täiskasvanutega põllul mütata.

Tööd tehti ikka nalja ja naeruga. Eks siis räägiti ka kõik külajutud ära. Kui pool tööd oli tehtud, pakkus pererahvas talgulistele kehakinnitust. Mehed said muidugi koduõlut ja mõni naisterahvaski ei öelnud märjukesest ära.

Mäletan, et vanaema, kes ise enam põllule ei saanud tulla, tegi suure kastrulitäie hernesuppi ja koduleiba sinna juurde. Pakuti ka keedukartuleid ja ahjuliha. Küll oli hea pärast rasket tööd kõht täis süüa ja teiste jutte kuulata. Tavaliselt jõuti nii vähemalt 2–3 pere kartulid ühe päevaga üles võtta. Nii käidi mitmel nädalavahetusel ümberkaudsetel naabritel ühiselt abiks.

Anonüümne talguline