Osalemine talgupäeval - südame küsimus 03. mai

Valgamaalane
03.05.2012
Tarmo Tüür

«Teeme ära» talgupäeva eestvedaja
Tänavu 5. mail on tulemas juba viies järjestikune «Teeme ära» talgukevad. «Teeme arast» on saanud omaette fenomen nii Eestis kui mitmel pool maailmas. Nõnda suur hulk häid inimesi ühe korraga ühise asja eest väljas - see tähendab suurt jõudu. Talgupäev pälvib tähelepanu, tõmbab kaasa ja selle käigus saab palju olulist ära tehtud! Aga mitte ainult - fenomeni taga peitub midagi veel suuremat.


2008. aasta prügikoristusaktsiooniga Eestist veerema lükatud «Teeme ära» on revolutsiooniline sellega leviva mõtteviisi tõttu. See on oskus ja võime märgata enda ümber muutmist vajavat, julgus öelda see välja ja võtta initsiatiiv selle muutmiseks.

Eks me kõik näeme iga päey et park on räämas või seltsimaja puukuur lääbakil, laste mänguväljak ligadi-logadi, naabertänava Helju ei jaksa enam puid lõhkuda, külaselts vajaks uut hõõguja värsket ideed. Ja nii edasi.

«lihtne on olla ebanormaalne,» ütlesid kunagi ühed laulusõnad, mis peegeldasid meie ühiskondlikpoliitilist argielu. lihtne on ligadi-logadi-mentaliteediga harjuda, ümbritsevale minnalaskmismeeleolule immuunseks muutuda ja hakata ükskõiksust justkui märkamatult enesestmõistetavaks pidama. Raskem on sellele vastu seista, midagi ette võtta.

Teeme ära või arme teeme - see on südame küsimus. Aktiivne eluhoiak, mida «Teeme ära» ettevõtmised aasta-aastalt levitanud, ei tähendagi muud kui endale ja teistele tunnistamist, et need asjad ei ole enesestmõistetavad. Vastupidi, enamik meie ümber toimuvast on selline, mida saame ise muuta. See ongi mõtteviis, et teeme ära ja teeme koos. Ühiselt jagub rohkem jõudu ja energiat ning koostegemine on lahedam.

Esimesel kahel talgukevadel toimusid talgud kindlal teemal: 2008. aastal koristati prügi ja 2009. aastal peeti mõttetalguid. Kõik oli keskselt korraldatud ja finantseeritud. 2010. aastaks kujunes sellest aga talgupäeva formaat, mis toimib tänaseni.

Esmapilgul tundus see toona päris hulljulge mõttena - plaan teha suurt üle-eestiüst aktsiooni, jättes kogu initsiatiivi kohalikule tasandile. Talgupäeva formaat seisneb ju selles, et kutsuda üles kõiki eestimaalasi ise enda ümber ringi vaatama. Leidma see, mis muutmist vajaks ja kutsuma teisi kaasa seda ära tegema. Kogu algatus, korraldus ja vastutus on seega kõigi talgujuhtide ja korraldajate endi kätes.

2010. ja 2011. aasta tõestasid, et ühiskond oli selliseks talgupäevaks küps. Tuhatkond aktiivset eestimaalast võttis vastutuse talgujuhina ning kümned tuhanded tulid nendega kaasa ja tegid ära! Muutsid enda ümber elukeskkonna paremaks, kaunimaks, lootusrikkamaks. Korrastasid pargi, kõpitsesid ja värvisid seltsimaja puukuuri, värskendasid laste mänguväljaku, aitasid Heljul talvepuud teha, leidsid mõttetalguil uusi ideid, mida külaseltsiga suvel ühiselt ette võtta.

Ja mitte ainult. Talgupäev on aidanud sammsammult muuta inimeste mõtteviisi ja käitumist, levitada aktiivset ja hoolivat eluhoiakut ning taasluua ammust talgutraditsiooni tänapäevasel moel. Ühtlasi on koostegemisest saanud see miski, mida oleme ka riigi tasandil ammu otsinud - ühiskonna käivitaja ja heade kogemuste ekspordiartikkel.

algutraditsioon istub sügaval meie sees, tunnistame seda või ei. Mõnigi siinne organisatsioon võib end väljateenitult pidada talgutraditsiooni taaselustajaks, mõnigi talguline väärib tõelise talguhundi tiitlit. Õlatunne on tugev. Ja mis kõik veel on talgutelt leitud: armastus, töö, sõber, naaber, uued oskused, usk endasse ja teistesse ...

«Teeme ära» talgupäev on küll alles kui poisike, viis sünnipäevaküünalt tordil, kuid mõnus on mõtelda, mis ootab ees. Tule talgutele, leiad elu!

«Teeme ära või arme teeme see on südame küsimus. Aktiivne eluhoiak, mida «Teeme ära» ettevõtmised aasta-aastalt levitanud, ei tähendagi muud kui endale ja teistele tunnistamist, et need asjad ei ole enesestmõistetavad. Vastupidi, enamik meie ümber toimuvast on selline, mida saame ise muuta. See ongi mõtteviis, et teeme ära ja teeme koos. Ühiselt jagub rohkem jõudu ja energiat ning koostegemine on lahedam.»