Nüüd saab end kirja panna Teeme Ära talgupäeval osalemiseks 16. aprill

Hiiu Nädal
16.04.2012
Link: www.hiiunadal.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid&sub=1&artid=2553&sec=0

Teeme Ära viies talgukevad kogub hoogu – nüüd saavad kõik eestimaalased valida talgupäeva kodulehelt endale sobivad talgud ning panna end 5. mai talgupäevale osalejana kirja.Täna kl 21 seisuga oli talguveebis valida juba 579 (Hiiumaalt 10) talgu seast, kuid talguid lisandub pidevalt. Teeme Ära talgupäeva meeskond avas oma välihooaja ja talguliste kaasakutsumise üle-eestilisele talgupäevale lõppeval nädalavahetusel Võrumaal Haanjas sõnnikuveotalgutega. Ühiselt sai lambalaut sõnnikust tühjaks veetud ja põlluramm laiali laotatud, pealetükkiv võsa ära piiratud ning talguveebi ka suur roheline nupp üles seatud. Talgupäeva menüüsse kuulusid veel talgusupp ja saun.

Teeme Ära talgupäeval osalemiseks saab registreerida talguveebis aadressil www.teemeara.ee, klikates avalehel suurt rohelist nuppu „Liitu talgutega“. Jätkuvalt saab üles märkida ka talguid, selleks on sinine nupp „Korralda talgud“. Talgupäev meeskond kutsub märkima talguveebi ka neid talguid, mis korraldatakse mõnel teisel päeval kui 5. mai.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et talgute ülespanek on läinud mullusest isegi hoogsamas tempos ja nüüd on paras aeg talguveebis ringi vaadata ning talgulistel end kirja panna. „Kui märkate, et teie kodukandis, külas või linnaosas ei olegi veel talguid toimumas, arutage oma rahvaga läbi ja tehke ise ära. Talgute lisamine talguveebi on avatud mai alguseni,“ ütles Tüür. Ta lisas, et talgutele kirjapanekut ei tasu jätta viimasele minutile, sest see aitab talgujuhtidel talgupäev paremini ette valmistada.


Sel aastal kirjutame end 5. mai talgupäevaga ka algatuse World Cleanup 2012 maailmakaardile ja kõik talgupäeval osalejad saavad öelda, et on osalised Eestist alguse saanud ülemaailmses algatuses. Talgutele registreerujad saavad tänavu abiks talgute stardipaketi, mida jagatakse kõigile talgujuhtidele, et aidata kaasa tegusa talgupäeva korraldamisele. Muuhulgas sisaldab stardipakett esmaabitarbeid, töökinnaste varu, kriisijuhendit, Talguhundi rinnamärki talgujuhile, samuti talgulugude CD-plaati ja ajalehte Talguline, milles nii nõuandeid ja soovitusi kui ka talgumeelelahutust. Talgulugude kogumik, talgujutte ja muusikapalu sisaldav esimene omalaadne CD-plaat Eestis, valmis koostöös Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ja Eesti Pärimusmuusika Keskusega.

Talgupäeva meeskond ja ERM kutsuvad inimesi taas talgulugusid jagama. Seda saab teha talguveebis aadressil http://www.teemeara.ee/talgulood.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabaühenduste Liit EMSL. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, EMT, Swedbank, Coca-Cola HBC Eesti, Dorpat, Nordic Hotels, Statoil, Pakendikeskus, Tamrex jt.

2011. aasta talgupäeval korraldati üle Eesti 969 talgut, millel osales 26 001 inimest (ligi 2% elanikkonnast).

Talgud Hiiumaal
Seisuga 16. aprill kl 21
  • Kassari haridusseltsi talgud, Käina vald, Esiküla, Kassari rahvamaja õu, kell 10-14
  • Tähehaava ravi, Pühalepa vald, Lõpe, Lõpe külakeskus Hiie talu, Palade teabetuba, kell 10-18
  • Suuresadama/Sääre ranna koristus, Pühalepa vald, Sääre, Sääre nina tee ääres asuv ujumisrand, kell 9-17
  • Sõru rannakoristus, Emmaste vald, Pärna, Sõru sadam, kell 10-13
  • Kuri kiriku ja koolimaja heakorra talgud, Pühalepa vald, Kuri, Kuri Kirik, kell 10-15
  • Tubala küla talgud, Pühalepa vald, Tubala küla, kell 10-16
  • Putkaste mõisapargi koristus, Käina vald, Putkaste, Putkaste küla, kell 10-15
  • Kärdla laululava värvimistööd, Kärdla , Põllu 32 Faasion OÜ katusealune, kell 10-17
  • Kärdla laululava ümbruse korrastustööd, Kärdla, Uus tn 5, Kärdla linnapark, kell 10-16
  • Kuulikodu korrastustalgud, Emmaste vald, Harju, Kuuli talu, kell 10-18


Talgulood

Kartulivõtu talgud Kassaris (1960-ndad, Hiiumaa)
Olen maalaps ja mäletan oma lapsepõlveaegset kartulivõtutalgu kogemust. Oli kolhoosi aeg. Külas lepiti kokku, millal hakatakse ühiselt kartuleid võtma.

See toimus tavaliselt septembris. Hommikul vara kogunesid talgulised ühe pere õuele, kolhoosist saadi selleks päevaks hobune ja üks meestest hakkas vagusi lahti ajama. Ülejäänud talgulised hakkasid kartuleid korvidesse noppima ja mehed tühjendasid korvid vankrisse ning viisid siis kas taluõuele või põllu veerele kuhja kus kartulid siis kuivasid ja hiljem sorteeriti suuruse järgi ning viidi keldrisse.

Lapsed noppisid ka - pääsu polnud aga ilusa ilmaga oli päris lõbus koos täiskasvanutega põllul mütata. Tööd tehti ikka nalja ja naeruga. Eks siis räägiti ka kõik külajutud ära. Kui pool tööd oli tehtud, pakkus pererahvas talgulistele kehakinnitust. Mehed said muidugi koduõlut ja mõni naisterahvaski ei öelnud märjukesest ära.

Mäletan, et vanaema, kes ise enam põllule ei saanud tulla, tegi suure kastrulitäie hernesuppi ja koduleiba sinna juurde. Pakuti ka keedukartuleid ja ahjuliha. Küll oli hea pärast rasket tööd kõht täis süüa ja teiste jutte kuulata.

Tavaliselt jõuti nii vähemalt 2-3 pere kartulid ühe päevaga üles võtta. Nii käidi mitmel nädalavahetusel ümberkaudsetel naabritel ühiselt abiks.

Anonüümne talguline