Koristustalgud jõudsid prügimägedest kirikuteni 07. mai

Postimees
07.05.2012
Urmas Tooming

Üks ägedamaid «Teeme ära!» koristustalguid Tallinnas korraldati laupäeval Kopli poolsaare tipus, kus Professorite Küla Seltsi algatusel oli kokku tulnud umbes 60 inimest. Nad koristasid prahist ja risust nii Süsta parki kui ka Kopli liinide juurde jäävat mereäärt.


Alles suhteliselt noore Professorite Küla Seltsi algatus leidis ootamatult suure vastukaja. Seltsi aktiivne liige Kais Matteus ütles, et just seetõttu otsustatigi lisaks Süsta pargile puhtaks teha ka Kopli liinide ja laevaremonditehase vahele jääva mereranna ala.

«Kõik saigi alguse sellest, et äsjaloodud külaselts otsustas koristustalgute egiidi all oma kodukanti korrastada,» ütles Matteus. «Imekaunis Süsta pargis kaevasime lahti ummistunud kraave ning korjasime kokku prahti. Meie üllatus oli aga suur, kui Fujitsu firma võttis meiega ühendust ning soovis kampa lüüa. Seetõttu kasvas talguliste arv plahvatuslikult.»

Fujitsu Eesti müügidirektor Ülle Kivirähk ütles, et kohal oli ligi seitsekümmend inimest, kes koristasid nii mereäärt kui kõrgemale jäävaid alasid. «Kuna meid on nii palju, siis otsisimegi paika, kus saaksime talgutel osaleda ning Professorite Küla oli meid hea meelega vastu võtmas,» ütles Kivirähk. «Kindlasti tuleme siia tagasi, sest siia on abikäsi vaja.»

Kivirähk mainis, et paljud talgulised ei ole Kopliga üldse tuttavad, aga nüüd nad näevad, kui ilus ja põnev kant see on. Professorite Küla Seltsi inimesed teevad aga väga tänuväärset tööd Kopli vaatamisväärsuste tutvustamisel.

Talgulised olid pealinnas tulnud ka Lilleküla jalgpallistaadioni ümbrust koristama. Üks põhjus peitus selleski, et laupäeval peeti seal Flora ja Nõmme Kalju jõukatsumine ning fännid soovisid, et tribüünidelt oleks ümbritsevale alale võimalikult ilus vaade.

Staadioni juures on heakord talgujuht Kert Küttise sõnul paremaks muutunud. Kui varem võis sealt leida hulgaliselt süstlaid, siis seekord neid enam näha polnud. Ka muud sodi oli üldiselt vähem, ehitusprahti ja autokumme olid aga vastutustundetud linlased õhtuhämaruses staadioni juurde toonud küll.

Kaarli kiriku kogudus oli otsustanud talgute puhul pühakoja kaks torni tolmust ning müüridelt alla langenud kivipurust puhtaks teha. Laupäeval kella kümneks hommikul olid aga kohale tulnud vaid mõned üksikud inimesed, kes soovisid töödele käed külge panna.

Kirikumehe ja talgujuhi Jaanus Ruiso sõnul oli end esialgu kirja pannud 11 inimest, kuid osa neist suundus Siselinna kalmistule Kaarli kogudusega seotud inimeste hauaplatse korrastama.

Kaameramehi rohkem kui tegijaid

Kadrina saunaklubi talgutele Lääne-Virumaal kogunes alguses fotoaparaadiga mehi rohkem kui talgulisi. Sauna ümbruses tuli puhtaks riisuda ja laiali vedada killustikuhunnikud. Et põllumeestel on praegu kibe tööaeg, ei saanudki osa inimesi tulla. Üks neist oli saunaklubi president Ülo Kais, kes siiski korraks ihuharimistempli juurest läbi astus ja fotosilmaga paar klõpsu tegi. «Fotokaameratega on rohkem tegelasi kui talgulisi,» kommenteeris tööteo juht, ettevõtja Andres Nukk.

Viimaste seas saabus Rakvere haigla uus juht Ain Suurkaev, kes sai tuule tiibadesse Kadrinast, pidades seal vallavanema ja volikogu esimehe ametit. Suurkaev oli ka Rakvere abilinnapea. Tegusa inimesena ta pikemat juttu ei teinud, haaras harja ja asus sauna ees olevat sõiduteed puhastama.

Kõrghetkel töötas Kadrina saunaklubi talgutel 17 inimest. Saunaklubi on osalenud kõigil kolmel «Teeme ära!» talgutel. virumaateataja.ee

Sukeldujad puhastasid Raadit

Kümmekond talgulist tõmbas laupäeval selga kalipso ja sukeldus Raadi järve. Nagu rääkis üks neist, Tartu Postimehe infograafika toimetaja Artur Kuus, hakkas kaheksakraadises vees põhjast rämpsu otsides palav. Nähtavus oli kohati nullilähedane. Sellest hoolimata kogunes kaldale suur hunnik autorehve, metallirisu, eterniiti, torusid, plekkvanne jpm.

Tartu linnas rassis hommikust saati Aleksandri 41 maja sees ja õuel umbes 15 talgulist. Nagu selgitas üks talgujuhte Kristina Kurm, hakkab selles hoones pärast remonti tegutsema Säästva Renoveerimise Info

Talgutele helistamise keskuses tegutses ka «Teeme ära!» talgupäeva eestvedajaid, Eestimaa Looduse Fondi talgute projektijuht Tarmo Tüür. Kokkuvõtted üle vaadanud, andis Tüür teada, et Tartumaal oli 111 talguüritust. «See on Eestis arvukuselt Harjumaa ja Saaremaa järel kolmas koht,» ütles ta. Talgulisi oli Tartumaal 2546.
postimees.ee

Talgulised andsid tööle kõvasti pihta

Pärnumaal korraldatud talgud näitasid, et koristamisel on eelistatud need paigad, mis otseselt kõigi silma all, samas jäävad tähelepanuta prügised nurgatagused.

Sindi linnas valitsesid talgutel kooliõpilased – seda nii kohaliku gümnaasiumi kui ka noortekeskuse hoone juures. Enamasti tegeleti kevadiste heakorratöödega, aga annetatud taimi istutati ka püsilillepeenardesse.

Saarde valla Allikukivi rahvas koristas kodukoha bussijaama ja kiriku vahelist ala, puhastades selle võsast, prügist ja puulehtedest. Lapsed puhastasid aga Allikukivi koobaste ümbrust sinna veetud prügist.

«Talgutele tuli paarkümmend inimest. Ilm soosis meid,» edastas Allikukivi talgutel osalenud Pärnu Postimehe ajakirjanik Silvia Paluoja.

Paluoja sõnul hakkas talgulistele silma, et inimesed viskavad väga palju prügi suvalistesse kohtadesse. Palju oli ka puruks pekstud pudeleid.

Sukeldujad puhastasid Raadit

14 talgulist tõmbas laupäeval selga kalipso ja sukeldus Raadi järve. Nagu rääkis üks sukeldujaid, Tartu Postimehe infograafika toimetaja Artur Kuus, hakkas kaheksakraadises vees põhjast rämpsu otsides palav. Kaldale kogunes kokku neli-viis tonni autorehve, metallirisu, eterniiti, torusid, plekkvanne jpm.

Sukeldumisklubi Maremark oli järve puhastustalgutele abiks korraldanud sukeldumisvarustust, sonariga paadi ja kaldapealse teeninduse.